Büyük ölçekli otel işletmelerinde atık yönetimi ve İber Otel Sarıgerme Park örneği
Waste management in large scale hotel establishments and a case study at İber Hotel Sarıgerme Park resort
  1. Tez No: 162300
  2. Yazar: IŞIL ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZET Otel işletmelerinde atık yönetimi programları, sanayi endüstrisi ile karşılaştırıldığında oldukça yenidir. Pek çok endüstri kolu çevreyi etkileyen kaynakların ve proseslerin yönetimine ihtiyaç olduğunu keşfetmişken otel endüstrisi bu alanda yavaş kalmıştır. Bunun sebebi otel işletmelerinin kaynakların tüketiminde ve endüstriyel atık akışında önemli görülmemesidir. Ancak bu görüş yanlıştır. Tüm gün boyunca konaklama, yeme-içme ve rekreatif faaliyetleri sunan otel işletmeleri, doğal kaynakları belirgin bir şekilde kullanmakta, önlenebilmesi mümkün olan pek çok atık çıkarmakta ve doğal çevrenin sürdürülebilirliğini etkilemektedir. Otel endüstrisi, kendisini üretici olarak görmemekte ve dolayısı ile faaliyetlerinin çevresel etkilerini yönetmede ve sorumluluklarını yerine getirmede güçlük çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, otel işletmelerinde atık yönetimi faaliyetlerini incelemek, otel işletmelerine çevresel yönetim programlarını etkin bir şekilde uygulamada ve değerlendirmede yardım edebilecek yeni bilgileri belirlemektir. Amaca ulaşmak için öncelikle akademik kaynaklardan çevre ile ilgili bilgiler, çeşitli işletmelerdeki atık yönetimi faaliyetleri, sürdürülebilir kalkınmadaki sorunlar, ekoturizm değerlendirmesi ve ulusal/uluslararası çevre politikaları incelenmiştir. İnceleme doğrultusunda turizmin çevresel etkileri, atık tanımları ve atık kontrol yöntemleri, çevre ile ilgili yasal mevzuat ve bir otel işletmesinde atık programının nasıl yapılması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Tez çalışmasında niteliksel ve niceliksel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Niteliksel yöntemin kullanılma sebebi bu konuda yeterli veri olmamasıdır. Çalışmada ISO 14000 belgeli İber Otel Sarıgerme Park Resort örnek olay olarak ele alınmıştır. İzmir ili büyük ölçekli kıyı otellerinin atık yönetimi faaliyetlerinin incelenmesi ise çalışmanın niceliksel bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde yapılandırılmış mülakat ve anket tekniği kullanılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Waste management programs in the hotel industry have a relatively new presence as compared to the industrial business sector. While a wide range of industries have recognized the need for the management of environmental resources and the processes by which these resources are affected, the hotel industry has been slow to acknowledge a similar need. The perception exists that hotels, as a service industry are not often considered to be large consumers of utilities or to contribute significantly to the industrial waste stream. This perception as it will be discussed is incorrect. Hotels and resorts by the very nature of their role as providers of accommodation, recreation and food service on twenty-four hour basis, consume significant amounts of natural resources, expel large amounts of waste which can be prevented and affect the sustainability of the natural environment. Since hotel industry considers itself as not being a manufacturer, it has been difficult for hotels to recognize their responsibility to manage the environmental impacts of their operations. Therefore, the objective of this study is to examine waste management practices of hotel establishments, identify new information that can help lodging companies more effectively value and implement environmental management programs. To achieve this objective, a wide range of scholarly writing including general topics relating to the environment, business practices about waste management, the challenges for sustainable development, the valuation of eco-tourism and environmental policy practice both on global and national base has been reviewed. Based on this review, general information about environmental impacts of tourism, waste definitions and control procedures legal aspects of environment, and finally how a waste management program should be structured are mentioned in detail. The research methodologies utilized in this dissertation are both qualitative and quantitative. The qualitative mode of inquiry is chosen as a vehicle to collect and measure data because of the lack of data available in other formats. İber Hotel Sangerme Park Resort which is certified by ISO VII14000 has been chosen as a case study on behalf of q ua l ita t i ve research. The quantitative research is held to find out how İzmir's holiday resorts and large scale lodging facilities handle wîth their wastes. The q ua n t ita t i ve research is held by using structured intervievvs and survey instrument.