Rus biçimciliği üzerine bir araştırma
The study on Russian formalism
- Tez No: 162474
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA FİLİZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Biçimcilik, edebiyatı bağımsızlaştırma mücadelesi olarak ortaya çıkan bir edebî akımdır. Biçim ve içeriği birbirinden ayırmamakla beraber daha çok biçim, teknik ve yöntem üzerine çalışmışlarıdır. 1915 -1930 yıllan arasında eserler veren biçimcilik, Opojaz ve Moskova Dilbilim Çevresi olmak üzere İM grup genç araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Bu çalışmada, biçimcilik genel hatlarıyla tanıtılmıştır. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde Rus biçimciliğinin bir tarihçesiyle birlikte, temsilcileri hakkında kısa bilgiler de verilmiştir. îkinci bölümde şiir ve düzyazı kuramlarından anlatı tekniklerin, anlatı birimlerinden temel terimlere (başkalaştırma, olay-olay örgüsü, materyal, teknik, motif) kadar biçimcilerin bu konulardaki düşüncelerine yer verilmiştir. Son bölümde biçimciliğe yöneltilen olumlu ve olumsuz eleştirilere ve biçimciliğin diğer edebî akımlar ve diğer bilimlerle olan ilişkilerine değinilmiştir. Bunlardan sonra, bir sonuç bölümü yer almaktadır ve bu çalışma konusu ile ilgili başvurulabilecek kaynak kitaplar ve internet siteleri belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Rus biçimciliğini tanıtmak ve bu konudaki çalışmalara kaynaklık etmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Russian formalism is a literary school which to contend for independence of literature. However, they don't district form from content, they study on form, device and method. The formalists studied between 1915 - 1930 and formalism was constituted by two young group which one of these is Opojaz and the other is Moskova Linguistics Circle. In this study, Russian formalism was introduced with general features. First part of this study which constitutes from three main parts, includes a short story of Russian formalism and information about some formalists. Many point of view which are from theory of poetry and prose to device of narrative, from unit of narrative to fundamental term (defamiliarization, fabula - syuzhet, material, device, motif), take part in second chapter. In the last chapter there are positive or negative critics which directed towards formalism and there are information about relation between formalism and the other schools or sciences. After that, a result part, a bibliography and names of internet sites take places. The purpose of this study is to introduce the Russian formalism and to help to other studies which on this matter.