Özel hastanelerde karşılaşan etik problemlerin irdelenmesine yönelik alan araştırması
- Tez No: 162912
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
183 ÖZET Yöneticiler çok çeşitli problemlerle karşılaşabilmektedirler. Bu problemler içerisinde etik problemler de yer almaktadır. Dolayısıyla yöneticinin önemli bir görevi de problemleri çözerken mesleki etik norm ve kurallara uymak ve işletmede bu kurallara uyulmasını sağlayacak ortamı oluşturmaktır. Yöneticinin başarısı hem işletmenin başarısını etkiler hem de yönetimin kalitesini arttırır, işte karşılaşılan bu problemler ve yöneticiler için önemli olan çözüm yolları bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın kapsamında, etik ve bunun yaptırım güçleriyle birlikte hastanelerin yönetiminde karşılaşılan etik problemler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla 80 özel hastane yöneticisine anket uygulanmıştır. Bu problemlerin sebepleri ve problemleri ortadan kaldırabilecek öneriler araştırılmış ve çözümler geliştirilmiştir. Araştırmanın çarpıcı birkaç sonucu bulunmaktadır. Özel hastanelerin çoğunda (% 72,5) etik bir komitenin bulunduğu, % 44'lük bölümünün herhangi bir eik problem nedeniyle cezai ve hukuki bir işlem görmediği belirlenmiştir. Etik komitesi bulunan hastanelerden % 77'si (34 hastane) cezai ve hukuki bir işlem görmüştür. Araştırmada elde ettiğimiz bir diğer sonuç ise, hastanelerin yatak sayıları ile etik komite bulundurma durumları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığıdır. Bu araştırmada ortaya çıkan bulguların hastane işletmelerinde görev alan yöneticilerin; başhekim, hastane müdürü ve başhemşirelerin karşılaştıkları etik problemlere çözüm üretebilmelerine katkıda bulunması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
184 ABSTRACT Administrators may face many problems. Among these problems are the ethical ones. One of the important duties of the administrator is to follow the ethical norms and rules, and to provide the work environment in which these rules can be followed. Success of an administrator not only affects the success of an establishment but also increases the quality of the administration. These types of problems and the solutions that are important for the administrators constitute the topic of this research. Within the research, ethics and its sanctions together with the ethical problems that are encountered in health management have been introduced. With this purpose, questionnaires have been directed to 80 private Hospital administrators. Causes of these problems and proposals to overcome them Have been investigated and solutions have been developed. The research has led to several interesting conclusions. It has been determined that the majority of the private hospitals (% 72,5) have ethics committees, and that % 44 of them have not confronted any criminal or judicial procedures due to an ethical problem. %77 of the hospitals that have ethical committees (34 of them) has confronted criminal or judicial procedures. One other finding of the research is that there exists no meaningful relationship between the bed counts of the hospitals andtheir condition of having ready an ethics committee. Findings of this research are hoped to contribute to finding solutions for the ethical problems that are encountered by the hospital administrators, namely the head-physicians, hospital directors, and the head- nurses.