Serbest ve grekoromen güreş milli takım sporcularının bazı fiziksel, fizyolojik ve psikolojik özelliklerinin karşılaştırılması (17-20 yaş örneği)
The comperation some physical, physiological and psychological characteristics of free-style and graecoromen young national wrestling team sportment (at the age 17-20)
  1. Tez No: 163653
  2. Yazar: İSMAİL KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
-86- 7. ÖZET Bu araştırmada 17-20 yaş serbest ve grekoromen güreş genç milli takım güreşçilerinin fiziksel, fizyolojik ve psikolojik özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 20 serbest, 20 grekoromen olmak üzere toplam 40 güreşçi katılmıştır. Araştırma için; yaş, boy, vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayısı, Sistolik ve Diyastolik kan basınçları, vücut yağ yüzdesi, esneklik, anaerobik güç, mekik, sınav, pençe kuvveti, tek kol, Piolet ile ilgili fiziksel ve fizyolojik etkinlikler ile kendine güven-teslimcilik, saldırganlık- uysallık, riske girme-ihtiyatlı olma, başarı tutkusu-tutkusuzluk gibi kişilik özelliklerini belirleyen boyutlar seçilmiştir. istatistiksel analizler (t-testi hesaplamaları) IBM Pentium II 450 marka bilgisayarda yüklü bulunan SPSS paket programı ile hesaplanmıştır. Sonuçların anlamlılık dereceleri de (P>0.05). Seviyesinde kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan güreşçilerden serbest stil güreş yapanların %10'u ilköğretim, %60'ı lise, %30'u üniversite eğitim seviyesinde olduğu, grekoromen güreşçilerin %45'i lise, %55'i üniversite eğitimi seviyesinde olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Ortalama yaş s.s. 18.90 ± 0.91 - g.r. 19.20 ± 0.89 yıl, ortalama boy s.s. 166.45 ± 6.34 - g.r. 170.25 ± 7.69 cm., ortalama ağılık s.s. 69.94 ± 9.42 - gj. 73.51 ± 17.48 kg., ortalama vücut yağ yüzdesi s.s. 7.49 ± 1.16 - g.r. 7.93 ± 3.47 mm., ortalama kalp atan sayısı s.s. 68.40 ± 5.17 - g.r. 63.75 ± 5.65 atım/dk., ortalama sistolik kan basıncı s.s. 1 13.00 ± 6.56 - g.r. 1 14.00 ± 8.20 mmHg, diastolik kan basıncı s.s. 65.50 ± 5.10 - g.r. 73.00 ± 9.78 mmHg, ortalama anaerobik güçleri s.s. 100.77 ± 16.93 - g.r. 106.50 ± 28.82 kgjn/sn., sağ el pençe kuvveti s.s. 44.36 ± 7.89 - gj. 45.88 ± 9.68, sol el pençe kuvveti s.s. 41.62 ± 6.29 - g.r. 45.04 ± 9.95 kg, esneklik s.s. 37.45 ± 4.51 - g.r. 32.70 ± 6.94 cm., mekik s.s. 44.65 ± 6.36 - g.r. 47.35 ± 4.34, Şmav s.s. 45.90 ± 6.52 - g.r. 46.90 ± 7.31, piolet s.s. 21.00 ± 6.86 - g.r. 23.35 ±7.17, tek kol s.s. 17.00 ± 3.29 - g.r. 13.25 ± 3.72 adet/dk. istirahat diastolik kan basmcı, esneklik ve tek kol'da serbest güreş milli takım-88- 8. SUMMARY Purpose of this invastigation was to compare physical,physiological and psychological characteristics of free-style and graecoromen young national wrestling team wreslers at the age 17-20. The subject in this study were 40 espoir wrestlers (20 fre-style, 20 graecorome). For investigation ; age, height, weight, rest pulse, systolic and diastolic pulse, body fad volue, flexibility, anaerobic power, pull up, sit up, grip strength, shoulder throw, piolet, related to physicial and physiological activites related and confidence-represent, aggressiveness- concilatory, taking risk-cautious, success-unable werw selected. Statistics analysis was calculated with the program SPSS in the computer IBM Pentium II 450. Fis value technigue (P > 0.05) was used. % 10 of the free style wrestlers in the investigation had graduated from elementary school, % 60 of the wrestlers from high school and % 30 of the wrestlers from universty. % 45 of the graecoromen wrestlers in the investigation had graduated from a high school and % 55 of the wrestlers from a university. At the end of this study were found: the meaning age were f.s. 18.90 ± 0.91 - g.r. 170.25 ± 7.69 cm., the mean weight were f.s. 69.74 ± 9.42 - g.r. 73.51 ± 17.48 kg., the mean percent body fat were f.s. 7.49 ± 1.16 - gj. 7.93 ± 3.47 mm., the mean heard rate were f.s. 68.40 ± 5.17 - g.r. 63.75 ± 5.65 beat/min, the mean systolic blood pressure were f.s. 113.00 ± 6.56 - g.r. 1 14.00 ± 8.20 mmHG, the mean diastolic blood pressure were f.s. 65.50 ± 5.10 - g.r. 73.00 ± 9.78 mmHg, the mean anaerobic power were f.s. 100.77 ± 16.93 - g.r. 106.50 ± 28.82 kg-m/sec, the mean grip strength were f.s. 44.36 ± 7.89 - gj. 45.88 ± 9.68 kg (right hand). F.s. 41.62 ± 6.29 - g.r. 45.04 ± 9.95 kg (left hand), the mean flexibility were f.s. 37.45 ± 4.51 - g.r. 32.70 ± 6.94 cm, the mean sit up were f.s. 44.65 ± 6.36 - g.r. 47.35 ± 4.34, the mean pull up were f.s. 45.90 ± 6.52 - g.r. 46.90 ± 7.31, the mean piolet were f.s. 21.00 ± 6.86 - g.r. 23.35 ± 7.17, the mean shoulder throw were f.s. 17.00 ± 3.29 - g.r. 13.25 ± 3.72 min.
Özet (Çeviri)
-88- 8. SUMMARY Purpose of this invastigation was to compare physical,physiological and psychological characteristics of free-style and graecoromen young national wrestling team wreslers at the age 17-20. The subject in this study were 40 espoir wrestlers (20 fre-style, 20 graecorome). For investigation ; age, height, weight, rest pulse, systolic and diastolic pulse, body fad volue, flexibility, anaerobic power, pull up, sit up, grip strength, shoulder throw, piolet, related to physicial and physiological activites related and confidence-represent, aggressiveness- concilatory, taking risk-cautious, success-unable werw selected. Statistics analysis was calculated with the program SPSS in the computer IBM Pentium II 450. Fis value technigue (P > 0.05) was used. % 10 of the free style wrestlers in the investigation had graduated from elementary school, % 60 of the wrestlers from high school and % 30 of the wrestlers from universty. % 45 of the graecoromen wrestlers in the investigation had graduated from a high school and % 55 of the wrestlers from a university. At the end of this study were found: the meaning age were f.s. 18.90 ± 0.91 - g.r. 170.25 ± 7.69 cm., the mean weight were f.s. 69.74 ± 9.42 - g.r. 73.51 ± 17.48 kg., the mean percent body fat were f.s. 7.49 ± 1.16 - gj. 7.93 ± 3.47 mm., the mean heard rate were f.s. 68.40 ± 5.17 - g.r. 63.75 ± 5.65 beat/min, the mean systolic blood pressure were f.s. 113.00 ± 6.56 - g.r. 1 14.00 ± 8.20 mmHG, the mean diastolic blood pressure were f.s. 65.50 ± 5.10 - g.r. 73.00 ± 9.78 mmHg, the mean anaerobic power were f.s. 100.77 ± 16.93 - g.r. 106.50 ± 28.82 kg-m/sec, the mean grip strength were f.s. 44.36 ± 7.89 - gj. 45.88 ± 9.68 kg (right hand). F.s. 41.62 ± 6.29 - g.r. 45.04 ± 9.95 kg (left hand), the mean flexibility were f.s. 37.45 ± 4.51 - g.r. 32.70 ± 6.94 cm, the mean sit up were f.s. 44.65 ± 6.36 - g.r. 47.35 ± 4.34, the mean pull up were f.s. 45.90 ± 6.52 - g.r. 46.90 ± 7.31, the mean piolet were f.s. 21.00 ± 6.86 - g.r. 23.35 ± 7.17, the mean shoulder throw were f.s. 17.00 ± 3.29 - g.r. 13.25 ± 3.72 min.-89- There was a meaningful! difference in rest diastolic pulse flexibility and shoulder throw for at the free style wrestling team (P < 0.05) and there was a meaningfull difference in the rest pulse for graecoremen team (P < 0.05). It has that been found considerably from statistical point of view; the difference among average points of own confidence-represent active range, determining the personal characters of two grups joining to research test. The average points of two groups fell in to own confidence range. But there was a difference at 7.55 valve for graecoromen wrestlers in own confidence. It has not been found importantly from statistical point of view; the difference among average points of aggressiveness-conciliatory range, detecting the personal characters of two groups participated to research. The point average of graecoromen wrestlers in aggressivenness, was the conciliatory free style wrestlers. It has not been found considerably from statistical point of view the difference among average points of taking risk-cautious range designation the personal characters of two groups participated in research. But there was a difference at % 13.11 valve for graecoromen wrestlers. While the difference among average points of able to success-unable to success range determining the personal characters of two groups has not been found considerably from statistical point of view, the average points of two groups are concentrated in able to success range. But there was a difference at % 1.68 valve for free style wrestlers.