Ankara'daki özel ilkokullara devam eden sekiz yaş çocuklarının masallar ve gerçekçi öykülerle ilgili beğenilerinin incelenmesi
- Tez No: 163803
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1982
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
102 ÖZET Sekiz yaşındaki 80 ikinci sınıf öğrencisine iki masal ve iki gerçekçi öykü okunmuştur. 40 kız ve 40 erkek çocuktan oluşan örneklem, Ankara' daki özel ilkokullara devam eden öğrenciler arasından seçilmiş- tir.Kitaplar okunduktan sonra çocuklara tek tek anket uygulanmıştır. Sonuçlar, çocukların her iki türe duydukları ilgi arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığını; çocukların çoğunlukla hayal ile gerçeği ayırt edebil diklerini; her iki türe duyulan ilgide kız ve erkekler arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığını ; fakat her iki türdeki kitapların konularına göre ilgilerde an lamlı bir farklılık bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
|o3 SUMMARY Two fairy tales and two realistic stories were presented to 80 eight years old children in grade two. The sample is composed of 40 girls and 40 boys who are chosen from the students attending to pri vate primary schools in Ankara. Children were inter viewed individually after the presentations and were asked about their interests to both kinds of stories and whether they can distinguish fantasy and reality. Results indicate that no significant difference was found in the interests of both sexes; children didn't prefer one kind to another (i.e. story to fairy tale); majority of the children could distin guish fantasy and reality; no significant difference between girls' and boys' interests in topics of both kinds was found.