Sporcularının denge performanslarının karşılaştırılması
The comparison of athletes' balance performance
- Tez No: 163808
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİM GÖKTEPE, Y.DOÇ.DR. SİBEL SUVEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
-77- 8. ÖZET Bu çalışmanın amacı, farklı branşlara sahip sporcuların denge parametrelerinin karşılaştırılması ve bu parametrelerin egzersiz sonrasındaki değişimini tespit etmektir. Çalışmaya halen aktif olarak spor yapan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 13 basketbolcu, 9 cimnastikçi ve 13 futbolcu dahil edilmiştir. Deneklerin yaş, boy ve vücut ağırlığı ortalamaları sırasıyla basketbolcularda; 20.85 yıl, 192.25 cm ve 87.85 kg, cimnastikçilerde; 21.11 yıl, 173.44 cm ve 66.16 kg, futbolcularda; 21.31 yıl, 174.39 cm ve 70.07 kg'dı. Deneklerin dominant bacak, nondominant bacak, çift bacak ve dinamik denge ölçümleri KAT 2000 (Kinesthetic Ability Trainer) stabiliometre ile analiz edildi ve ölçümler egzersiz öncesi ve egzersiz sonrasında olmak üzere her bir parametre için iki kez gerçekleştirildi. Egzersiz protokolü olarak Bruce koşu bandı protokolü uygulandı. Egzersiz sırasındaki metabolik ölçümler SensorMedics 2900c metabolik ölçüm aleti kullanıldı. Deneklerin her insprasyonda verdiği hava metabolik ölçüm aletiyle breath by breath (her solukta) yöntemiyle analiz edildi ve ölçülen sonuçlar otomatik olarak hesaplanarak bilgisayara kaydedildi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS for Windows 11.0 paket programı kullanıldı. Branşlar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis H-testi ve farklılığın kaynağını tespit etmek için Mann Whitney U-testi uygulandı. Ön-son test denge skorlarının karşılaştırılmasında ilişkili ölçümlerde t-testi ve Wilcoxon testi uygulandı. Parametreler arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde korelasyon analizi kullanıldı. Sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Ön test denge skorlarının branşlar arası karşılaştırılması sonucuna göre; dominant, nondominant ve çift bacak statik denge skorları basketbol ve cimnastik branşlarında p0.05). Nondominant bacak ön-son test statik denge skorlarının karşılaştırılması sonucunda anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Çift bacak statik denge skorları; ön-son test ortalama değerleri basketbol için anlamlı düzeyde farklılaşma görülürken (p0.05). Dinamik denge skorları incelendiğinde, egzersiz sonrasında ortalama değerler sadece basketbol branşı için anlamlı bir farklılık gösterirken (p0.05). Sonuç olarak, cimnastikçilerin denge performanslarının basketbolculardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Cimnastikçilerin denge yetisinin sadece dinamik dengede futbolculardan daha gelişmiş olduğu, statik dengeyi sürdürme ise iki branş için de farklı bulunmamıştır. Futbolcuların denge performanslarının hem basketbolculara hem de cimnastikçilere yakın olduğu, basketbolcuların ve futbolcuların denge yetisi bakımından birbirine benzer özelliklere sahip oldukları görülmektedir. Basketbol ve cimnastikçilerin dominant bacağa ait denge performanslarında egzersiz sonrasında düşüş görülürken futbolcularda performans değişimi görülmemiştir. Dinamik denge performansı egzersiz sonrasında sadece basketbolcularda değişmiştir.
Özet (Çeviri)
79 9. SUMMARY The aim of this study was to compare the balance parameters of the sportsmen who are in different branches and to determine the change of these parameters after the exercise. In this study, 13 basketball players, 9 gymnastics and 13 football players were included, who are still active players and volunteered to join. The average age, height and weights of the subjects were, in basketball players; 20.85 years, 192.25 cm and 87.85 kg, in gymnastics; 21.11 years, 173,44 cm and 66.16 kg, and in football players; 21.31 years, 174,39 cm and 70.07 kg. Dominant leg, nondominant leg, both leg and dynamic balance measurements of the subjects were analyzed with KAT 2000 (Kinesthetic Ability Trainer) stabiliometer and the measurements were done twice before and after the exercise for each of the parameters. Bruce protocol was applied for the exercise protocol. For the metabolic measurements during the exercise Sensor Medics 2900c metabolic measurement device was used. The air that was given by the subjects in each inspiration was analyzed by metabolic measurement device with the method of breath by breath and the results were calculated automatically and stored into the computer. SPSS for Windows 11.00 package program was used in the statistical evaluation of the datum. For the comparison among the branches, Kruskal Wallis H-test and to determine the source of the difference, Mann Whitney U-test was applied. T-test and Wilcoxon tests were applied in the comparison of pre and post test balance scores. Correlation analyze was used to determine the relation among the parameters. Level of significance was set at 0.05. According to the results the comparison of balance scores among the branches; dominant, nondominant and both leg static balance scores were found in basketball and gymnastics branches as; p0.05). In the result of the comparison of nondominant leg pre and post test static balance scores, it was determined that there was no significantly difference. (p>0.05). Both leg static balance scores; while differentiation was seen in meaning levels for basketball players in pre and post test average values (p0.05).