Eozinofilisi olan hastalarda toxocara canis antikorlarının araştırılması ve ELISA ile western blot yöntemlerinin karşılaştırılması
The investigation of toxocara canis antibodies in eosinophillia having patients and comparison of ELISA and western blot tecniques in these sera
- Tez No: 164291
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR ALİ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Periferik kandaki lökositlerin çok küçük bir kısmım oluşturan ve yalnızca gastrointestinal mukozada görülen eozinofil hücrelerinin kandaki düzeyi normal bireylerde sıkı bir kontrol altındadır. Ancak birçok önemli hastalıkta (allerjik hastalıklar, parazit enfeksiyonları ve kanser) eozinofil sayısında anlamh artış olur. Özellikle parazit infeksiyonlannda kandaki eozinofil sayısı 50 000 hücre/ul'ye kadar çıkabilmektedir. Eozmofilinin sabit bir bulgu olarak görüldüğü ve evcil hayvanlardan insanlara bulaşan paraziter hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkan larva migrans ( viseral, oküler, kutanöz), son konağı insan olmayan nematod larvalarının insan vücuduna girerek iç organlarında, göz veya deri dokularında göç etmesi ve bu esnada bir takım patolojik bozukluklar oluşturmasıdır. Hemen hemen tüm yayınlarda ve kitaplarda larva migransın başlıca etkeni Toxocara cams olarak belirtilmektedir. En çok kullanılan serolojik tanı şekli; ELISA metodu ile anti-Toxocara antikorlarının saptanmasıdır.ELISA ile Anti-Toxocara (+) pozitif olan hastalarda kesin tam için Western Blot metodu önerilmektedir. Çahşmamızda, eozinofüisi olan 92 hastadan oluşturulmuş bir çalışma grubunda, yaygın olarak kullanılan ELISA metodu ve daha etkili bir metot olduğu düşünülen, Western Blot metodu ile de Anti-Toxocara IgG antikorları araştırılmış ve bu iki metodun spesifikliği ve hassasiyeti arasındaki farklar karşılaştrnlrmştrr. 92 serum örneğinin ELISA metodu ile çalışılması sonucu, hastaların 25 tanesi pozitif (%27.2), 5 tanesi şüpheli pozitif ( %5.4), 62 tanesi ise negatif ( %67.4) olarak değerlendirilmiştir. Western Blot yöntemi ile ise; serumların 45 (% 48.9) tanesinde 24,28,30,35 kDa ağırlığında bant oluşumları gözlendiğinden pozitif olarak kabul edilmiştir. 47 (%51.1)hastada ise Toxocara spesifik antikora özgü moleküler ağırlığında bantlar oluşmadığından bunlar negatif olarak kabul edilmiştir. 30Bu sonuçlar doğrultusunda; çoğu asemptomatik hastaların kan sayımlarında karşılaşılan eozinofili araştırıldığında; toksokariyaz ile karşılaşma olasılığı yüksektir. Serolojik tam yöntemlerinden Western Blot metodu ELIS A metoduna göre daha hassas ve spesifik olması ile çapraz reaksiyonların görülmemesi nedeniyle tercih edilmelidir. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eosinophylic cells, which are only present in gastrointestinal mucosa and form a very little part of peripheric leucosites, the blood levels are controlled districtly in healthy individuals. However, in many diseases (allergic diseases, parasitic infections and cancer), the count of eosinophylic cells increase meaningfully. Especially in parasitic infections the blood counts of these cells can reach 50 000 cells/ul. Larva migrans (visceral, ocular, cutaneous), in which eosinophilia is a constant finding and is transmitted by pets to humans, is described as the migration of nematode larvas to the internal organs, eye or dermal tissues with pathological damage. Almost in all articles and books the primary factor of the disease is mentioned to be Toxocara canis. The most prefered method in serological diagnosis is to detect specific anti-Toxocara antibodies. If these antibodies are found to be positive then it is suggested to use Western Blot technique in the distinctive diagnosis of the illness. In our study, in a study group of 92 patients with eosinophilia, we compared ELISA and Western Blot methods which is found to be more effective than ELISA. In 92 sera, 25 of them were evaluated as positive (27.2%), five of them were evaluated as equivocal (5.4%) and finally 62 (65.3%) of them were found to be negative with ELISA method. On the other hand, same 92 sera were studied with Western Blot technique; 45 ( 48.9) of them were found to be positive with the molecular weight bands of 24,28,30 and 35 kDa and 47 ( 51.1) of them were evaluated as negative while no anti- Toxocara antibody specific molecular weight bands were formed on the strips. According to these data; when eosinophilia having blood counts are encountered, the diagnosis probability of Toxocariasis is very high. Moreover, our study indicated once more that in serological diagnosis of Toxocariasis, Western Blot method is a more valuable method with its high specificity and sensitivity than ELISA method. 32