Karsinoid tümörlerde cerrahi tedavi
Surgical treatment of carcinoid tumors
- Tez No: 164317
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ YAVUZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalında 1990 - 2004 yılları arasında öpere edilen ve histopatolojik tanısı karsinoid tümör olarak belirlenen 91 olgu bu çalışmada kullanıldı. Bu olgularda hücre tipi, T ve N durumları, nüks oranları, tümör boyutu, cerrahi sonrası oluşan komplikasyonlar, yaş, cinsiyet gibi parameterlerin operasyon sonrası hastalıklarının seyrine etkileri araştırılmış ve bu bulgular ışığında uygulanacak en uygun cerrahi yöntemlerin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmamızda tipik karsinoid tümörlü hastalarda ortalama sağkalım süresi 143.1 ± 7.7 ay, atipik karsinoid tümörlü hastalarda ise 80.6± 10 ay olarak bulundu. Tipik karsinoid tümörlü hastalar 1 yıllık sağkalım % 98.3, 5 yıllık sağkalım %89.8 ve 10 yıllık sağkalım %74.6 olarak bulundu, atipik karsinoid tümörlerde ise bu oranlar 1. 5 ve 10 yıl için %93.7, %69.44 ve %37.0 olarak bulundu. Yapılan istatistiksel analizde atipik patolojinin ve tümörün periferik yerleşimli olmasının sağkalımı negatif etkileyen faktörler oldukları saptandı. Uygulanan operasyon yöntemleri değerlendirildiğinde bronkotomi- eksizyon uygulanan hastalarda en sık nüksün olduğu saptandı. (%29.4) Parankimn koruyucu operasyon uygulanan hastalarla, radikal girişim uygulanan hastalar arasında nüks açısından anlamlı bir fark saptanmadı.Fakat radikal prosedür uygulanan hastalarda parankim koruyucu prosedür uygulanan hastalara göre komplikasyon ve mortalite oranı daha fazla idi. Bizim çalışmamıza göre tipik ve atipik karsinoid tümörlü hastalarda parankim koruyucu operasyonlar güvenle uygulanabilir. Yüksek nüks oranı ile beraber olan bronkotomi -eksizyon yerine uygun vakalarda bronşial sleeve rezeksiyon uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 91 patients diagnosed as bronchial carcinoid tumour histopatologically and operated, in Ankara Universty School of Medicine Department of Thoracic Surgery between years of 1 990 and 2004. were evaluated. These patients assesed for the impact of parametres like histological type, T and N status, recurrence rate, size of tumour, post- operative complications, age, gender to their deseases in the period after the operation. Finally with this data, we aimed to find the suitable operation procedure for the treatment of these tumours. In our study we found the mean survival time for patients with typical carcinoid tumour 143.1 ± 7.7 months and for patients with atypical carcinoid tumour 80.6± 10 months. For typical carcinoid tumours 1 year survival rate was %98.3, 5 year survival rate was %89.8 and 10 year survival rate was %74.6. on the other hand 1,5 and 10 year survival rate for atypical carcinoids were %93.7, %69.44 and %37.0. According to the statistical analyses, it was founded that, atypical histology and localization of tumour periferically were two negatif prognostic factors for survival. An analysis of surgical procedures showed us the patients who underwent bronchotomy excision had the highest rate of local recurrense (%29.4). There was no difference for recurrence rates between the patients those underwent paranchimal sparing operation and those underwent radical surgical procedures but for radical prosedures complication and mortality rates were higher then paranchimal sparing procedures. According to our study, paranchima sparing operations can be performed typical and also atypical carcinoid tumours safely. Because of bronchotomy- excisions with high rates of recurrense, sleeve resections can be preferable for suitable cases. 57