Sezaryen operasyonlarında uygulanan epidural anestezide etki süreleri farklı iki lokal anestezik kombinasyonunun klinik etkileri
Clinical effects of combination of two local anesthetics having different duration of action administered in epidural anesthesia for cesarean section
  1. Tez No: 164493
  2. Yazar: DERYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
70 ÖZET Bu tez çalışmasında, etki başlangıcı ve total etki süreleri farklı olan artikain ile ropivakaini elektif sezaryen operasyonları için epidural anestezide kombine uygulayarak klinik etkilerini araştırmayı amaçladık. Elektif sezaryen ameliyatı planlanan 60 olgu üç eşit gruba randomize edildikten sonra olgulara epidural kateter takılarak; Grup I'dekilere 20mL %2 artikain+50ug fentanil, Grup D'dekilere lOmL %2 artikain+lOmL %0.75 ropivakain+50ug fentanil, Grup IQ' tekilere 20mL %0.75 ropivakain+50ug fentanil uygulandı. Epidural kateterden lokal anestezik enjeksiyonunu takiben; duyusal bloğun Tı0, T6 dermatomlarına ve maksimum seviyeye ulaşma süreleri, maksimum bloktan iki dermatom gerileme, motor blok başlama ve total motor blok süreleri ile hemodinamik parametreler takip edildi. Postoperatif analjezi epidural yoldan uygulanan 2mg/mL ropivakain+2ug/mL fentanil içeren hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazıyla sağlandı. İntra ve postoperatif dönemde ek analjezik gereksinimi ve yan etkiler belirlendi. Duyusal bloğun Tı0, T6 dermatomlarına ve maksimum seviyeye ulaşma süreleri; Grup I ve Grup Il'de benzerken, bu süreler Grup IH'e göre anlamlı olarak kısa bulundu. Motor blok başlama süreleri yönünden gruplar arasında fark bulunmazken, Grup DTte daha yoğun bir motor blok gözlendi. İki dermatom gerileme ve total motor blok süreleri de Grup Il'de, Grup I' den uzun, Grup ÜT ten ise anlamlı olarak kısa bulundu. İntraoperatif iv fentanil ve ketaminle sağlanan ek analjezik ihtiyacı Grup I'de Grup n ve İÜ' e göre, postoperatif dönemde HKA cihazıyla epiduralden sağlanan analjezik gereksinimleri ise Grup I'de Grup IH'e göre daha fazlaydı. Gruplar arasında kalp atım hızlan (KAH) açısından anlamlı farklılık saptanmazken grup içlerinde Grup III'te 17.5.dk'dan itibaren KAH değerleri kontrole göre yüksek seyretti. Ortalama arter basınçlan (OAB); 5.dk'da Grup I ve Grup II'de Grup III'e göre düşük, 15.dk ise Grup I'de Grup Di' e göre daha yüksek saptandı. Postoperatif dönemde ise OAB'ler Grup I'de Grup D ve Grup III'e göre daha yüksek seyretti. Gruplar arasında intraoperatif yan etkiler benzerken, postoperatif dönemde de Grup D' de Grup Di' e göre az görülen kaşıntı dışında yan etkilerde fark saptanmadı. Bu çalışmada artikain ve ropivakain kombinasyonunun, ropivakaine göre daha hızlı etki başlangıcı, artikaine göre daha uzun etki süresi sağladığı, daha az yoğun ve kısa motor blok oluşturduğu, belirlendiğinden sezaryen operasyonlarında güvenle kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY In this study we aimed to investigate the clinical effects of articaine, ropivacaine and their combination during elective Cesarean section operations under epidural anesthesia. Sixty patients were randomly allocated into three groups to receive 20mL 2% articaine+50jig fentanyl (Group I), l0mL 2% articaine+lOmL 0.75% ropivacaine+50^ig fentanyl (Group E) and 20mL 0.75% ropivacaine+50[ig fentanyl through epidural catheter. The onset time of sensorial block to Ti0, To and maximum sensory level, time two segments regression of maximum sensory level, the onset time and the duration of motor block and the hemodynamic parameters were recorded. Postoperative analgesia were provided via patient controlled epidural analgesia (PCEA) device including 2mg/mL ropivacaine+2[j,g/mL fentanyl. Intraoperative and postoperative additional analgesic requirements and side effects were recorded. The onset times of sensorial block to T10 and T6 were similar in Group I and Group II but were significantly shorter in Group EI. The onset times of motor block in all groups were similar whereas more intense motor block was observed in Group HI. Two segments regression time and motor block durations were longer in Group E than in Group I but significantly shorter than in Group EI. Intraoperative intravenous analgesic requirements with fentanyl and ketamine were greater in Group I than the other groups postoperative PCEA requirements were more in Group I than in only Group EI. intraoperative maternal hearth rates were similiar between groups but in Group EI maternal hearth rates were higher starting from 17.5 * minute until the end of the operation according to the control values. Intraoperative mean arterial pressure (MAP) values at the 5* minute were found lower in Group I and E than in Group EI, but these values showed difference at the 15th minute with the MAP being higher in Group I than in Group EI. Postoperative period MAP values were higher in Group I than in Group E and EI. Intraoperative side effects were similar in all groups but the incidence of postoperative itching, is higher in Group E than in Group EI. In this study, it is concluded that the combination of articaine and ropivacaine can be safely used in Cesarean section by providing faster on set of anesthesia with restpect to ropivacaine, longer lasting anesthesia with respect to articaine and, less intense and shorter duration of motor blockade with respect to ropivacaine.