Artroskopik cerrahisinde intratekal ropivakainin üç farklı dozunun anestezi kalitesi ve postoperatif analjeziye etkileri
  1. Tez No: 164494
  2. Yazar: AYŞE KARHAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN BOZKIRLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
50 ÖZET Bu çalışmada artroskopik diz cerrahisi vakalarında intratekal uygulanan %0.75 izobarik ropivakainin 10, 12.5 ve 15 mg'lık dozlannın oluşturduğu analjezi ve anestezi kalitesi araştırıldı. Çalışmaya elektif artroskopik diz cerrahi geçirecek ASA I-II risk grubundaki 60 olgu dahil edildi. Olgular randomize olarak 20' şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Premedikasyon uygulanmayan olguların, KAH, SAB, DAB, OAB ve SpC>2 değerleri monitörize edildi. %0.75'lik ropivakainden Grup I' e 10 mg, Grup Il'ye 12.5 mg ve Grup m'e 15 mg, total volüm 2 mi olacak şekilde %0.9'luk serum fizyolojikle tamamlanıp intratekal olarak uygulandı. Olguların demografik özelliklerinin yanı sıra, duyusal bloğun maksimal üst seviyeye ve Tıo'a ulaşma zamanı, analjezi düzeyinin iki segment gerilemesi ve Tıo dermatomuna gerileme süresi kaydedildi. Motor bloğun derecesi, süresi ve sonlanma zamanı da hesaplandı. Operasyon bitiminde hasta ve cerrahların anesteziden memnuniyet dereceleri sorgulandı. Olguların postoperatif ilk ağrı başlama zamanı ve bu andaki VAS değerleri, ilk analjezik, ilk yürüme ve ilk miksiyon yapma zamanlan da kaydedildi. Her üç grupta da maksimal duyu bloğunun oluşma süresi eşit bulundu. Duyu bloğunun iki segment gerilemesi ve tamamen kalkması için geçen süre, motor blok sonlanma zamanı ve ilk analjezik ihtiyaç süresi Grup IH' de Grup I'e göre anlamlı uzundu. Gruplar ilk yürüme ve ilk idrar yapma zamanlan açısından benzerdi. Gruplar arasında ortalama arter basıncı, kalp atım hızı ve periferik oksijen satürasyonunun zamana bağlı değişimleri ve intraoperatif yan etkiler açısından fark yoktu. Hiçbir hastada nörolojik problemle karşılaşılmadı.51 Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlar değerlendirildiğinde günübirlik artroskopik diz cerrahisi vakalarında %0.75, 10 mg intratekal izobarik ropivakainin anestezi ve analjezi kalitesinin yeterli olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY In this study, anesthesia and analgesia by spinal ropivacaine doses of 10, 12.5 and 15 mg were compared in arthroscopic knee surgery patients. Sixty patients with ASA physical status I, II scheduled for elective arthroscopic surgery were included in this study. Patients were randomized to 3 groups of 20 patients without any premedication. The heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure and partial arterial oxygen saturation were monitorized. Ropivacaine 0.75% were administered intrathecally 10, 12.5 and 15 mg for Group I, Group II and Group III respectively. Demographical properties, maximum sensorial block, time to Tio sensorial block, time to two dermatome regression and time to Tio regression of sensorial block were recorded. Motor block degree and recovery from blok were evaluated. At the end of the operation, patient and surgeon were questioned about the anesthesia quality. Time of postoperative first analgesic requirement and VAS at that time were recorded. Mean maximum sensorial block time was similar between the groups. Two dermatomal regression and complete recovery time of sensorial block were significantly longer in Group HI than in Group I. The first walking and micturation time were similar in all groups. First analgesic requirement time was significantly longer in Group HI than in Group I. Complete recovery of motor block was significantly longer in Group III than in Group I. Mean arterial pressure, heart rate and SpC>2 were similar between the groups at all time points. No difference was found between the side effects in all groups. No neurologic problems were observed in any patients.53 According to above results, it was concluded that intrathecal anesthesia and analgesia quality were sufficient with 10 mg 0.75% ropivacaine for ambulatory arthroscopic knee surgery.