Böbrek kitlesi azaltılmış sıçanlarda, düşük ve yüksek orandaki tuz yüklemelerinin baroreseptör refleksinin duyarlılığı üzerindeki etkileri
The effects of low and high salt loading on the baroreceptor reflex sensitivity in the rats with reduced renal mass
- Tez No: 164683
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BESİM ÖZAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Böbrek kitlesi azaltılmış sıçanlarda, düşük ve yüksek orandaki tuz yüklemelerinin baroreseptor refleksin duyarlılığı üzerindeki etkileri Bu çalışmamızda, değişik oranlardaki tuz yüklemelerinin subtotal nefrektomi tuz hipertansiyonunda barorefleks duyarlılığı üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Doksan dört Wistar erkek sıçanların bir kısmına ortalama %72 oranında subtotal nefrektomi veya yalancı operasyon uygulandı. Bu işlemden l hafta sonra her iki gruptan hayvanlara distile su veya %0.25 NaCl veya %0.5 NaCl beş hafta süreyle içme suyu olarak verilmeye başlandı. Beş haftanın sonunda sol femoral arter ve venine kateterler yerleştirilen hayvanların bir gün sonra kan basınçları, sempatik ve parasempatik bileşenleri ile birlikte barorefleks duyarlılıkları; intrinsik kalp atım hızlan; plazma elektrolit ve kreatinin düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects Of Low And High Salt Loadings On The Baroreceptor Relîex Sensitivity in the Rats With Reduced Renal Mass in the preseni study, we aimed to investîgate the effects of different salt loadings on barorefles sensitivity in subtotal nephrectomy salt hypertension. We carried out subtotal nephrectomy (about 72%, group N) ör sham operation (group S) on 94 Wistar raale rats. Öne week later, distilled water ör 0.25%NaCl ör 0.5%NaCI was given, as drinking water, to the rats from both N and S groups for 5 weeks. After the five weeks, the cannuiâtion of the left femoral vein and artery was performed. On the other day, blood pressure; barorefles sensitivity with sympathetic and parasympathetic components; intrinsic heart rate; plasma electrolytes and creatinine levels, of the rats, were measured.