Hafif ve orta dereceli aort darlığı olan hastalarda anjiyotensin dönüştürücü enzim geni insersiyon/delesyon polimorfizminin fonksiyonel kapasite belirteçleri ve ekokardiyografik parametrelerle ilişkisi
Association of angiotensin converting enzyme gene insertion/deletion polymorphism with functional capacity measures and echocardiographic left ventricular phenotype in patients with mild or moderate aortic stenosis
- Tez No: 164691
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİYE ÇENGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Hafif ve Orta Dereceli Aort Darlığı Olan Hastalarda Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim Geni İnsersiyon/Delesyon Polimorfizminin Fonksiyonel Kapasite Belirteçleri ve Ekokardiyografik Parametrelerle İlişkisi Amaç: Fonksiyonel durumda bozulma aort darlığının doğal seyrinde kritik bir nokta olup kapak değişimi operasyonun en önemli endikasyonunu oluşturur. Bu çalışmada hafif ve orta dereceli aort darlığı olan hastalarda anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) geni insersiyon/delesyon (I/D) polimorfizminin fonksiyonel kapasite belirteçleri ve ekokardiyografide sol ventrikül fenotipi ile ilişkisini araştırıldı. Yöntem ve Bulgular: Ekokardiyografi ile doğrulanmış hafif-orta dereceli aort darlığı olan 22 asemptomatik hastanın ADE gen polimorfizmleri ile fonksiyonel kapasiteleri New York Kalp Cemiyeti sınıflaması, 6 dakika yürüme testi, plazma NT- proBNP ölçümleri yapılarak değerlendirildi. Artan yaş, hipertansiyon varlığı, dejeneratif kökenli darlık, aort kapak kalsifikasyonu ve yüksek kan basıncı daha kötü fonksiyonel kapasiteyle ilişkili bulundu. ADE gen polimorfizmi ile fonksiyonel kapasite arasında ilişki saptanmadı. DD genotipinin yokluğu normotansif hastalarda konsantrik şekillenmeyle ilişkili bulunurken hipertansif hastalarda ve 40 yaş üzeri hastalarda DD genotipi sol ventrikül hipertrofisi ile ilişkili bulundu. Sonuç: Yaşlı hipertansif, dejeneratif kalsifik hafif orta dereceli aort darlığı olan hastaların fonksiyonel kapasitenin bozulması açısından daha yakın takip edilmeleri uygun olabilir. Hipertansif ya da 40 yaş üstünde hafif-orta dereceli aort darlığı olan hastalar DD genotipi taşımaları halinde sol ventrikül hipertrofisine meyillidirler. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY Association of Angiotensin Converting Enzyme Gene Insertion/Deletion Polymorphism with Functional Capacity Measures and Echocardiography Left Ventricular Phenotype in Patients with Mild or Moderate Aortic Stenosis Background: Deterioration of functional status is a critical point in the natural history of aortic stenosis and the major indication for valve replacement. This study assessed the associations between angiotensin converting enzyme (ACE) gene insertion/deletion (I/D) polymorphism, functional capacity measures and echocardiographic phenotype of heart in patients with mild or moderate aortic stenosis. Methods and Results: Twenty two asymptomatic patients with mild or moderate aortic stenosis verified by echocardiographic investigation underwent assessment of functional capacity using New York Heart Association classification, six minute walk test and plasma NT-proBNP measurement and classified according to ACE gene I/D polymorphism. Increased age, presence of hypertension, degenerative etiology, aortic valve calcification and higher systolic blood pressure were correlated with worse functional status. No association was established between ACE gene polymorphism and functional status. Absence of DD genotype in normotensive patients was associated with concentric remodeling, whereas in hypertensive individuals and patients over 40 years DD genotype was associated with left ventricular hypertrophy. Conclusion: Old hypertensive patients with mild or moderate calcific degenerative aortic stenosis might be followed closer in order to detect deterioration of functional status. Hypertensive or over 40 year old patients with mild to moderate aortic stenosis are prone to left ventricular hypertrophy if DD genotype coexists. 34