Akut solunum yetersizliğinde BIPAP ve ATC ile bileşik yapay solunum
Hybrid mechanical ventilation with BIPAP and ATC in acute respiratory failure
  1. Tez No: 192137
  2. Yazar: KADİR DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENDER GEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
7. ÖZETAkut Solunum Yetersizliğinde BIPAP ve ATC ile Bileşik Yapay SolunumAmaç: Bu çalışmada, ASY'ne sahip olgularda, farklı sürelerdeki BIPAP ventilasyonunaATC eklenmesinin; hemodinami, yapay solunum parametreleri ve alveolar gaz değişimi üzerineetkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Akut solunum yetersizliğine sahip 60 erişkin olgu çalışmaya alındı. Olgularremifentanil-midazolam infüzyonu ile Ramsay sedasyon skoru 3 olacak şekilde sedatize edilerek,Dräger Evita 4 ventilatör ile solutuldu. İlk bir saatte uygulanan BIPAP ventilasyonu sonrası,olgular rasgele iki gruba ayrıldı: Grup 1 (n=30) için 6 saat, grup 2 (n=30) 12 saat süreyle devameden BIPAP ventilasyonu sonrası tüm olgulara % 100 oranında ATC 6 saat süreyle uygulandı.Ventilatör parametreleri; Pinsp < 30 cmH O, fmek ≤ 16/dk, I: E = 1: 2, FiO < 0.6, PEEP = 52 2cmH O, VT ≤ 8 mL/kg, PaCO 35-50 ve PaO 70-110 mmHg olacak şekilde ayarlandı. Veriler;2 2 2yapay solunumun birinci saati (T1), BIPAP sonu (T2) ve BIPAP + ATC ventilasyonu sonundakaydedildi (T3).Bulgular: Grupların; demografik ve klinik koşulları, hemodinamik verileri, PEEP ,ihavayolu kompliyansı, PaCO SaO ve PaO değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark2, 2 2bulunamadı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYHybrid Mechanical Ventilation with BIPAP and ATC inAcute Respiratory FailureThe aim of the study: This study aimed to determine the effects of different durations ofBIPAP on haemodynamics, mechanical ventilation parameters and alveolar gas exchange overBIPAP and ATC ventilation in patients with acute respiratory failure.Materials and methods: We studied 60 adult patients with acute respiratory failure. Aftersedation with remifentanil-midazolam (Ramsay sedation scale was 3), patients were ventilatedwith Dräger Evita 4 ventilator. After initial stabilazation with BIPAP ventilation for one hour,patients were randomized to two groups. After BIPAP ventilation [for group 1 (n=30) 6 hours;for group 2 (n=30) 12 hours] 100% ATC was applied for 6 hours. Ventilator parameters wereadjusted as; Pinsp