Total nazal obstrüksiyona neden olan ve havayolu nazal tamponların kardiyak fonksiyonlara ve arteriyel kan gazlarına etkileri
The effects on cardiac functions and arterial blood gases of totally occluding nasal packs and nasal packs with airway
  1. Tez No: 165067
  2. Yazar: EHAB ZAYYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
IV ÖZET Zayyan E, Yılmaz T, Gürsel B: Total nazal obstrüksiyona neden olan ve havayollu nazal tamponların kardiyak fonksiyonlara ve arteriyel kan gazlarına etkileri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanlık Tezi, Ankara, 2005. Otuz dokuz, erişkin, ek hastalığı olmayan hastaya septoplasti veya septorinoplasti ameliyatı yapılmış olup, bunların 19'una havayollu nazal tampon ve 20 'sine total nazal obstrüksiyona neden olan nazal tampon yerleştirilmiştir. Hastalardan tamponlu ve tamponsuz iken, arteriyel kan gazı örnekleri alınmış ve 24 saat boyunca Holter monitörizasyonu yapılmıştır. Havayollu tampon kullanılan hastalarda postoperatif kan gazı değerlerinde preoperatif değerlerine göre anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Total nazal obstrüksiyon oluşturan tampon kullanılan hastalarda ise, HCO3- ve PCO2 değerlerinde düşüş (respiratuar alkaloz) saptanırken (PO.05), P02, S02 ve pH değerlerinde anlamlı değişiklik belirlenmiştir. Her iki grupta da tampon sonrası önemli aritmi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Zayyan E, Yılmaz T, Gürsel B: The effects on cardiac functions and arterial blood gases of totally occluding nasal packs and nasal packs with airway, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Otolaryngology and Head and Neck Surgery Thesis, Ankara, 2005. Thirty-nine adults without any comorbidities who underwent septoplasty or septorhinoplasty had nasal packs placed postoperatively; 19 nasal packs with airways and 20 totally occluding nasal packs. Patients underwent 24-hour Holter monitorization, and samples for arterial blood gas analysis were obtained both before the operation and after application of nasal packs. Application of packs with airway did not cause any significant changes in blood gases parameters.