Lazlarda sosyokültürel değişim
Socio-cultural change in Laz
- Tez No: 165334
- Danışmanlar: PROF.DR. TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Öz Bu çalışmada, Lazların Türkiye Cumhuriyeti ulus-devleti içerisindeki konumlan ve bunun tarihsel süreç içerisindeki gelişimi tartışılmış, iktisadi yapılarındaki gelişime paralel olarak ortaya çıkan sosyal, kültürel ve dilsel değişimleri incelenmiştir. Lazlar konusunda, Türkiye'de bilimsel ölçütlerde bir çalışma bulunmamaktadır. Bu alandaki çalışmalar daha çok Avrupa merkezlidir. Bundan dolayı, ulaşılabilen kaynakların yanı sıra alan araştırmalarına dayanan veriler de yer yer kullanılmıştır. Toplumların kültürel yapılan, tarihsel arka planlan ve değişim dinamikleri yeterince anlaşılamazsa, o toplumun kamusal alandaki davranış kalıplarının anlaşılması daha zor olacaktır. Bundan dolayı, bu çalışmanın, sonraki çalışmalara en azından örnek olabileceğini düşünüyorum. ABSTRACT The development and position of Laz people who live locally in the East Blacksea region and a historical and cultural extension of Southwest Caucasian, we are discussed in the process of history in Turkish nation-state and the changes in their social-culture and linguistically behavior that existed as a consequence of their improving, economical construction we are examined. A study a based on scientific criters about Laz people has not been made in Turkey yet. Such studies are mostly Europen oriented for this reason in this study, knowladge from previous regional researchers are used together with achieved sources. If the culturel structures, historical backgrounds and dynamiks in the changes of societies can not be understood well enough it will even be harder to understand their standart behaviour in public area. I beleive that, this study will be a source for future studies in this field and in this sences be a references at least.
Özet (Çeviri)