Nazofarenks kanseri etyolojisinde DNA tamir genlerinin polimorfizmi
DNA repair genes polymorphisms in the etiology of nasopharynx cancer
- Tez No: 165743
- Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN ÖMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
VII. ÖZET Nazofarenks kanseri (NFK) dünyanın birçok bölgesinde nadir görülen bir tümördür, ancak bazı coğrafik bölgelerde ve bazı etnik gruplar arasında nispeten yüksek oranda bulunur. Bu çalışma DNA tamir genlerinden XPD ve XRCC3 gen polimorfizlerinin Türk toplumundaki dağılımını saptamak ve NFK etyolojisinde muhtemel rolünü araştırmak için planlandı. Bu amaç için 100 kontrol ve 110 NFK'lı hastadan kan alınarak çekirdekli hücrelerden DNA'ları izole edildi. XPD ve XRCC3 genlerindeki polimorfik bölgeler PCR yöntemiyle çoğaltılıp sırasıyla Pst I ve Nlalll restriktion enzimleriyle kesilerek restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmleri (RFLP) belirlendi. Ayrıca kişilerden, NFK gelişimi üzerine etkili olabileceği düşünülen yaş, cinsiyet, sigara alışkanlığı ile ailesel kanser hikayesi gibi bilgiler toplandı. Elde edilen bulgulara göre: 1.a)Türk toplumundaki XPD Psti kesimine göre dağılımlarının AA genotipinde %35, AC genotipinde %50, CC genotipinde %15 olduğu ve bu dağılımların Güney Kore, Siyah Amerikalılardan anlamlı farklı olduğu; b) Türk toplumundaki XRCC3 Nlalll kesimine göre dağılımlarının CC genotipinde %34, CT genotipinde %58, TT genotipinde %8 olduğu ve bu dağılımların Çinli, Finli, İtalyan, ingiliz, Afrikalı-Amerikalı, Meksikalı-Amerikalılardan anlamlı farklı olduğu; 2.NFK'lı hastalarda XPD ve XRCC3 genotip dağılımlarının kontrollerden farklı olmadığı; 3.a)NFK'lı hastalar cinsiyete göre sınıflandırıldığında erkek hastaların kadınlardan 1.75 kat fazla olduğu; b)Kadın ve erkek genotip dağılımları kontrollerle kıyaslandığında XPD CC genotipine sahip kadınlarda NFK görülme riskinin kontrollerden 2,82 kat, erkek hastalardan 2,38 kat yüksek olduğu; 694.Gruplar sigara alışkanlığına göre a)XPD CC genotipli içmeyenlerde ve pasif içicilerde sırasıyla 1,39 kat ve 1,59 kat; b)Xf?CC3 TT genotipli sigara içen, içmeyen ve pasif içicilerde sırasıyla 2,285 kat; 2,743 kat ve 1,247 kat NFK görülme riskinin arttığı; 5.NFK'lı hastalar histolojik tiplerine göre sınıflandırıldığında %67'sinin indifferansiye, %15'inin keratinize ve %18'inin nonkeratinize tipte olduğu ve XRCC3 TT genotipli hastalarda nonkeratinize tip NFK görülme riskinin 4,25 olduğu; 6.Ailesel kanser hikayesine göre gruplandırıldığında a)Ailesel kanser hikayesi olmayan XRCC3 TT genotipli NFK'lı hastalarda riskin 2,13 kat; b) Ailesel kanser hikayesi olan XPD AC ve CC genotipli NFK'lı hastalarda riskin sırasıyla 1,905 kat ve 1,667 kat fazla olduğu bulunmuştur. NFK gelişimi üzerine etkili olabilecek çevresel faktörleri ve kişisel özellikleri daha büyük örneklerde ve daha detaylı araştırmak garekmektedir. 70
Özet (Çeviri)
VIII.INGILIZCE ÖZET VIII. SUMMARY Nasopharyngeal carcinoma is a rare tumour in all over the world, but its incidence is higher in some geographic regions and among some ethnic groups. This project is planned to calculate the distribution of XPD and XRCC3 genes polymorphisms, the enzymes which repair DNA genes, in Turkish population and evaluate their possible role in nasopharyngeal carcinoma. For this purpose 100 control groups and 110 patient with NFK whose DNA's are isolated from blood cells are used. XPD and XRCC3 genes is analyzed by restriction fragment polymorfism method (enzyme; Pst\ and Mai 1 1, respectively), the data as age, gender, smoking and and family history of cancer which could have an effect on the development of NFK were collected. According to datas; 1.a) The distribution of XPD gene after restriction with Pst\ enzyme is 35 % in AA genotype, 50 % in AC genotype and 15 % in CC genotype, so this data is significantly different when compared with South Korea and African-American population. b) The distribution of XRCC3 gene after restriction with Malll enzyme is 34 % in CC genotype, 58 % in CT genotype and 8 % in TT genotype, so this data is significantly different when compared with Chinese, Finnish, Italian, English, African American and Mexican American population. 2. No difference was found between XPD and XRCC3 genotype distribution between the control group and nasopharyngeal carcinoma patients. 3.a) Male/female ratio in nasopharyngeal carcinoma patients was 1.7 b) Due to genotype distribution, the risk for developing nasopharyngeal carcinoma with XPD CC genotype was 2.82 times more in females and 2.38 times more in males. 714. After classification both groups according smoking, the risk for developing nasopharyngeal carcinoma increase is; a) in XPD CC genotyped persons, 1.39 times more in non-smokers, and 1.59 times more in passive smokers. b) and in XRCC3 TT genotyped persons, 2.28, 2.74 and 1.25 times more in smokers, non-smokers and passive smokers respectively. 5. The histological types of the patients was classified as 67% undifferentiated carcinoma, 15% keratinizing squamous cell carcinoma and 18% nonkeratinizing squamous cell carcinoma. The risk for developing cancer in XRCC3 TT genotyped persons was 4.25 times higher. 6. According to family history of cancer; a) In XRCC3 TT genotyped cancer patients with no family history, the risk for developing cancer was 2.13 times more, b) In XPD AC ve CC genotyped cancer patients with family history, the risk for developing cancer was 1.905 and 1.667 times more, respectively. The environmental and individual factors, which may play a role for developing nasopharyngeal carcinoma must be searched in larger populations and detailed. 72