Peyniraltı suyu tozunun Haematococcus pluvialis'in hücre gelişimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of whey powder on cell growth of Haematococcus pluvialis
- Tez No: 727801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN FAKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada maliyeti düşük olan peyniraltı suyu tozunun (PAST) Haematococcus pluvialis gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamızda kullanılan H.pluvialis türü Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden, %70'lik demiralize PAST ise Cici Süt Sanayi ve Tic.AŞ.'den temin edilmiştir. Deneme laboratuvar koşulları altında kontrol grubu (içerisinde sadece 3N-BBM+V besin ortamı olan) ve PAST ilave edilen grupların [5 g/L (P5), 10 g/L (P10) ve 15 g/L (P15)] her biri 3'er tekerrürlü olacak şekilde düzenlenmiştir. Deneme süresince her gün hücre sayımı, biyokütle değeri, pH, kültür ortamının toplam fosfor, amonyak-azotu, nitrat-azotu ve nitrit-azotu analizleri yapılmıştır. Bununla birlikte H.pluvialis'in spesifik büyüme hızı Monod denkliğine göre hesaplanmıştır. Bulgular: PAST uygulaması sonrası hücre sayısının ortalama değerleri gruplara göre (K, P5, P10 ve P15) sırasıyla 763,34±419,62 hücre/ml; 951,60±388,20 hücre/ml 1105,27±380,35 hücre/ml ve 978,63±411,07 hücre/ml olarak hesaplanmıştır. Ortalama biyokütle değeri en düşük kontrol grubunda (0,84±0,36 g/L), en yüksek P15 grubunda (1,26±0,55 g/L) tespit edilmiştir. Ortalama spesifik büyüme hızı kontrol grubunda 0,52±0,09 gün-1, P5 grubunda 0,56±0,1 gün-1, P10 grubunda 0,56±0,14 gün-1 ve P15 grubunda 0,61±0,09 gün-1 olarak saptanmıştır. H.pluvialis'in spesifik büyüme hızı ile pH, NH3-N, NO2-N ve NO3-N derişimleri ile arasındaki korelasyon istatistiksel olarak önemli bulunurken (p0,05). Sonuç: Elde edilen veriler doğrultusunda 15 g/L PAST ilave edilen H.pluvialis'in hem biyokütlesinde hem de spesifik büyüme hızında artış gözlenmiştir. PAST'ın besin ortamı olarak kullanımı biyokütleyi arttırmasının yanı sıra maliyetinin düşük olması sebebiyle de önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study was carry out to examine the effect on the growth of Haematococcus pluvialis using low cost whey powder (WP). Method: The H.pluvialis used in this study were from Çukurova University, Faculty of Fisheries, and 70% ironalized WP from Cici Dairy Industry Trade Inc. The experiment was conducted under laboratory conditions with 3 replications. During in this experiment, cell count, biomass, pH, total phosphorus, ammonia-nitrogen, nitrate-nitrogen and nitrite-nitrogen of the culture medium were analysed evey day. In addition, the specific growth rate of H.pluvialis was calculated according to the Monod equivalence. Findings: The mean values of the cell count after WP application were calculated according to the groups (C, W5, W10 and W15) as 763.34±419.62 cells ml-1, 951.60±388.20 cells ml-1, 1105.27±380.35 cells ml-1 and 978.63±411.07 cells ml-1, respectively. The mean biomass value has been found the lowest in the control group (0.84±0.36 g/L), and the highest value in the W15 group (1.26±0.55 gL-1). The mean specific growth rate was determined as 0.52±0.09 day-1 in the control group, as 0.56±0.1 day-1 in the W5 group, as 0.56±0.14 day-1 in the W10 group, and as 0.61±0,09 day-1 in the W15 group. While the correlation between the specific growth rate of H.pluvialis and pH, NH3-N, NO2-N and NO3-N concentrations was statistically significant (p0.05). Results: In accordance with the data obtained, both the biomass and the specific growth rate of H.pluvialis was observed to an increase on 15 gL-1 WP added grup. The use of WP as a nutrient medium is recommended due to its low cost as well as increasing the biomass.