Bazı Astragalus L. türlerinin karyolojisi
Karyology of some Astragalus L. species
- Tez No: 165982
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ÜNAL, PROF.DR. ZEKİ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
tu BAZİ ASTRAGALUS L. TÜRLERİNİN KARYOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Derya KARAMANLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Astragalus L. cinsi ülkemizde 465 takson ile temsil edilmektedir. Bunlardan 7 takson, Ornithopodium seksiyonuna ait A stevenianus var. stevenianus Boiss., A. stevenianus var. kochianus Chamb. ile Onobrychium seksiyonundan A. lydius Boiss., A. mesogitanus Boiss., A. karamasicus Boiss. & Bal., A ulaschensîs Hub.- Mor. & Reese, ve A. fycius Boiss. kromozom sayıları ve morfolojileri bakımından incelenmiştir. İncelenen türlerde kromozom sayısının 2n=2x=16, 2n=4x=32 ve 2n=8x=64 olduğu belirlenmiştir. Bütün taksonlarda temel kromozom sayısı x=8'dir. Kromozom boyları, A. stevenianus var. stevenianus 'ta. 1,07-1,93 um, A. stevenianus var. kochianus 'da. 1,05-1,90 um, A. mesogitanus 'da 1,44-2,73 um, A, ulaschensîs 'de 1,00-1,66 fim, A. karamasicus 'da 0,98-1,48 um, A. fycius 'da 1,01-1,67 uuı'dir. A. lydius 'ta kromozom sayısı tam olarak belirlenememiştir. A. mesogitanus 'un, A. karamasicus' un ve A. fyciust\uı karyotipi 8 metaşentrik kromozomdan, A. ulaschensis'm karyotipi 2 submetasentrik, 6 metaşentrik kromozomdan oluşmaktadır. Bilim Kodu : 401.01.03 Anahtar Kelimeler : A. stevenianus var. stevenianus, A. stevenianus var. kochianus, A- lydius, A. mesogitanus, A. karamasicus, A» ulaschensîs, A. fycius, karyotip, Türkiye Sayfa Adedi : 54 Tez Yöneticileri : Prof, Dr. Zeki AYTAÇ, Prof. Dr. Fatma ÜNAL
Özet (Çeviri)
IV KARYOLOGY OF SOME ASTRAGALUS L. SPECIES ( M. Sc. Thesis) Derya KARAMANLI GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT The genus Astragalus is represented by 465 taxa in Turkey. Seven of them, A. stevenianus var. stevenianus Boiss. and A. stevenianus var. kochianus Chamb. belonging to Ornithopodium section, A. lydius Boiss., A. mesogitanus Boiss., A. karamasicus Boiss. & Bal., A. ulaschensis Hub.-Mor. & Reese, and A. lycius Boiss. belonging to Onobrychium section were investigated in terms of chromosome number and morphology. The chromosome numbers in studied species were determined as 2n=2x=16, 2n=4x=32 and 2n=8x=64. The basic chromosome numbers are x=8 in all taxa. Chromosome lenghts were determined as 1,07-1,93 urn in A. stevenianus var. stevenianus, 1,05-1,90 urn in A. stevenianus var. kochianus, 1,44 -2,73 um in A. mesogitanus, 1,00-1,66 um in A. ulaschensis, 0,98-1,48 um in A. karamasicus, 1,01-1,67 um in A. lycius. The chromosome number in A. lydius can not be determined definitely. While karyotype of A. mesogitanus consists of 8 metacentric chromosomes, karyotype of A. ulaschensis consists of 2 submetacentric and 6 metacentric chromosomes, karyotype of A. karamasicus and A. lycius consists of 8 metacentric chromosomes. Science code : 401.01.03 Key words : A. stevenianus var. stevenianus, A. stevenianus var. kochianus, A. lydius, A. mesogitanus, A. karamasicus, A. ulaschensis, A. lycius, karyotype, Turkey. Page number : 54 Adviser : Prof. Dr. Zeki AYTAÇ, Prof. Dr. Fatma ÜNAL