Küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) rekabet gücünün artırılması için ileri teknoloji kullanımı: Makine imalat sektöründe bir uygulama
Using advanced technology in order to increase competitive power in small and medium enterprises (SMEs): An application in machine production sector
  1. Tez No: 166030
  2. Yazar: MEHMET ALTUĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
İİİ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDE (KOBİ) REKABET GÜCÜNÜN ARTTIRILMASI İÇİN İLERİ TEKNOLOJİ KULLANIMI: MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ALTUĞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Teknoloji, yüzyılımızda kendini çok daha etkili bir şekilde göstermekte ve akıl almaz bir hızda ilerlemektedir. Bu gelişmeler karşısında işletmeler sürekli olarak yenilenen bu teknolojiyi kullanarak başarılı bir rekabet gücü elde etmeyi hedeflemektedirler. Bu teknolojik değişimden en çok etkilenen ve rekabet edebilirliği konusunda sorunlar yaşayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) teknolojik yapıları, yönetim kabiliyetleri bu noktada daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada KOBİ'lerde ileri üretim teknolojileri, ileri yönetim teknolojileri ve rekabet unsurlarına bakış açılarının tespit edilmesi ve işletmelerin kullandıkları teknolojilerin rekabet güçlerini ne ölçüde etkilediğini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu bağlamda işletmelerin ileri teknoloji seçimleri ve bu teknolojiyi kullanmaları gibi konular ele alınarak ileri teknoloji kullanımının rekabet ile etkileşimini değerlendirmek amaç edinilmiştir. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : KOBİ, İleri Teknoloji, Rekabet Sayfa Adedi : 206 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Enver AYDOĞAN
Özet (Çeviri)
IV USING ADVANCED TECHNOLOGY IN ORDER TO INCREASE COMPETITIVE POWER IN SMALL AND MEDIUM ENTERPRISES (SMEs): AN APPLICATION IN MACHINE PRODUCTION SECTOR, (M.Sc. Thesis) Mehmet ALTU? GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this century, technology shows itself more effectlively and progresses in an incredible speed. As a result of these progresses, companies aim to get a successful competition force by using renewed technology. The technology structures and administration of small and medium enterprises (SMEs) which are affected the most by these technologycal changes and have problems about competition gain much more importance. The study aims to determine the point of views to competition components, advanced production technologies and administration technologies in small and medium enterprises. It also aims to show how much technologies used by companies affect their competition power. As a result of this it is aimed to evaluate effects of advanced technology usage on competition by taking into account öf advanced technology selection and usage of this technology. Science Code : 708 KeyWords : SMEs, Advanced Technology, Competitive Page Number: 206 Adviser : Assist Prof. Dr. Enver AYDO?AN