Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endsütri Mühendisliği Bölümü için analitik hiyerarşi süreci ile performans değerlendirme sistemi tasarımı
Performance evaluation system design with analytic hierarchy process for Gazi University Faculty of Engineering and Architecture industrial engineering department
  1. Tez No: 166122
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İÇİN ANALİTİK HİYERARŞİ SÜRECİ İLE PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ TASARIMI « Çiğdem ERKUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Son yıllarda bilim ve teknolojide meydana gelen ilerlemeler sonucunda önem kazanan kalite bilinci, müşteri memnuniyetinin ön plana çıktığı yönetim modellerini gündeme getirmiştir. İşletmeler üründe, hizmette ve insan gücünde kaliteye daha çok önem vermeye başlamışlardır. Sonuç olarak, eğitim kaliteyi sağlayacak en önemli sektör olarak görülmeye başlamıştır. Bu durum eğitimcileri eğitim sisteminin, daha etkin ve verimli çalışma yollarını arayarak eğitimde kaliteyi yükseltme çabasına itmiştir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü için bir performans değerlendirme sistemi önerilmiştir. Performans değerlendirme ve Analitik Hiyerarşi Süreci kavramları ve yöntemlerinin tanıtılmasından sonra endüstri mühendisliği bölümü için Analitik Hiyerarşi Süreci'nin kullanıldığı bir performans değerlendirme sistemi tasarlanmıştır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Performans Değerlendirme, Analitik Hiyerarşi Süreci Sayfa Adedi : 123 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE EVALUATION SYSTEM DESIGN WITH ANALYTIC HIERARCHY PROCESS FOR GAZI UNIVERSITY FACULTY OF ENGINEERING AND ARCHITECTURE INDUSTRIAL ENGINEERING DEPARTMENT Çiğdem ERKUŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF NATURAL SCIENCES January 2005 ABSTRACT The conscious of quality that has earned importance due to the improvements in science and technology in recent years, has made management models in which customer satisfaction have a matter of primary importance, become a current issue. Companies have become to give more importance to quality issue in product, service and labor force. As a result, education has become to be seen as the most important sector that will provide quality. This situation made the educationists raise the qaulity level in education by finding better ways of active and efficient studies in education system. In this study, a performance evaluation system is proposed for Gazi University Faculty of Engineering and Architecture Industrial Engineering Department. After the introduction of performance evaluation and AHP concept and methods, a performance evaluation system for Industrial Enginnering Department that uses Analytical Hierarchy Process has been designed. Science Code : 919 Key Words : Performance Evaluation, Analitic Hierarchy Process Page Number : 123 Advisor : Prof. Dr. Mustafa KURT