Mobil konutların Türkiye'deki uygulanabilirliğinin irdelenmesi
Examining applicability of mobile homes in Turkey
  1. Tez No: 166230
  2. Yazar: AYŞE FERHAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYA OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
MOBIL KONUTLARIN TÜRKİYE'DEKİ UYGULANABİLİRLİĞİNİN İRDELENMESİ ÖZET“MOBIL KONUTLARIN TÜRKİYE'DEKİ UYGULANABİLİRLİĞİNİN İRDELENMESİ”adlı çalışmanın amacı ülkemizde uygulanan statik konutlara bir alternatif sunmaktır. Bu nedenle mobil konutlar ve Türkiye hakkında genel bir araştırma yapılmış ve çıkan veriler doğrultusunda da mobil konutun Türkiye' de uygulanabilirliği irdelenmiştir. Birinci bölümde mobilitenin ve mobil mimarinin günümüzde ve gelecekteki öneminden bahsedilmektedir. Gelecek için tasarlanmış toplu konut ütopyalarından bahsedilmiş ve mobil konutun geleceğin konutuna yakınlığı ifade edilmiştir. İkinci bölümde mobil konut, birim olarak ele alınmıştır. Mobil konutun tanımı yapılarak ülkemizdeki anlam karmaşasına dikkat çekilmiştir. Mobil konutun bir üretim biçimi olarak ortaya çıkışı ve gelişmiş ülkelerde tercih edilme nedenleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde mobil konut parkları incelenmiştir. Çünkü mobil konutlar bir araya gelerek bir doku oluştururlar. Bu nedenle bu bir araya gelişin prensipleri, gelişmiş ülkelerde yapılmış olan mobil konut parkı örnekleriyle incelenmiştir. Dördüncü bölümde mobil konutların ve mobil konut parklarının hangi amaçlarla kullanılabileceği incelenmiştir. Bu nedenle mobil konutlar, geçici ve sürekli konaklama amaçlı mobil konutlar olarak ikiye ayrılmıştır. Gruplama kendi içlerinde çeşitli örnekler verilerek irdelenmiştir. Beşinci bölümde Türkiye ele alınmıştır. İlk olarak tarihte Türklerin göçebe yaşam tarzından bahsedilmiştir. Daha sonraki aşamada ise Türkiye'de uygulanmış veya öneri olarak sunulmuş mobil konut projeleri irdelenmiştir. Ülkemizdeki mobil konut sektörünün durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Altıncı bölümde ülkemizdeki mobil konut gerçeğinin tespit edilmesi amacıyla küçük bir araştırma yapılmıştır. Bu nedenle birinci adım olarak kampingler, ikinci adım olarak bir gecekondu semtinde bulunan dar gelirlinin mobil konuta bakışı ve üçüncü adım olarak da mimarların mobil konut konusundaki görüşleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise ülkemizde mobil konutun yerleşik düzenli konutlar içinde alternatif bir konut modeli olup olamayacağı ve bunun için neler yapılabileceği yazılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
EXAMINING APPLICABILITY OF MOBILE HOMES IN TURKEY SUMMARY The aim of this thesis,“Examining Applicability of Mobile Homes İn Turkey”is to suggest an alternative to static homes in our country. For this purpose, a research about mobile homes and Turkey has done and applicability of mobile homes in Turkey is examined by the help of the results obtained. In the 1. chapter, the importance of mobility and mobile architecture nowadays and in the future is mentioned. In addition Utopian dwellings designed for the future are introduced, and similarity of the mobile homes to future designs is stressed. In the 2. chapter, the mobile home unit is explained in detail. Definition of the mobile home unit is done and the ambiguity of meanings in our country. Appearence of mobile homes as a product and the reasons for preference of mobile homes in the developed countries are examined. In the 3. chapter, mobile home parks are examined. As the mobile homes comes together. They form and special area. For that reason, the principles of coming together is examined by the examples of mobile home parks in developed countries. In the 4. chapter, the usage possibilities of mobile homes and mobile home parks for various objectives are explained. The mobile homes are classified into mobile homes for temporary residence and permanent residence. The classification is examined in detail by giving various examples. In the 5. chapter, Turkey is discussed. Firstly the nomad life style of Turkish people is mentioned. Next, the projects about mobile homes applied or proposed to be applied in Turkey are examined. The situation of the mobile home sector in our country is determined. In the 6. chapter, a research is done for determination mobile home reality in our country. For next purpose, the campings are examined firstly. Next the opinions of low income people are living in slum regions are asked. Finally, the opinions of architects about mobile homes are asked. In conclusion, the mobile homes are suggested as alternative to homes in dwellings and what can be done for this purpose is mentioned. xn