Eskimiş betonarme yapılarda yıkımın planlanması
Design for deconstruction in old reinforced concrete structures
- Tez No: 166231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Eskimiş betonarme yapıların son yıllarda hızla artması, yıkım uygulamalarım hızlandırmaktadır. Yıkımın uygulanışının kontrollü ve zararsız bir şekilde tamamlanması; yıkımın planlanması ile mümkündür. Bu çalışmada, ülkemizde yıkım çalışmalarının eksik yönleri ortaya çıkarılarak, yıkıma ait örnek bir planlama modeli geliştirilmiştir. Çalışma toplam altı bölümden oluşmaktadır ve yıkım uygulamalarını içeren tüm önemli konuların çoğu incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde; yıkımın tanımlanması yapılarak, planlanma amacından bahsedilmiştir.“Yok etme”ih yıkımın,“seçici yıkımdan”farkına açıklık getirilmiştir. Yapıların sağlıklı bir geri kazanım ve yeniden kullanımı için belirli ölçülerde ve kontrollü olarak yıkımı anlamına gelen“seçici yıkım”ın esas alınması önerilmektedir. İkinci bölümde; seçili ülkelerde yıkımın planlanması incelenerek, yurtdışında yapılan yıkım ile ilgili çalışmaların hızla geliştiği ve bu konuya verilen önemin giderek arttığı vurgulanmaktadır. Özellikle yıkım atıklarının geri kazanımı ve yeniden kullanımı ile ilgili yıkım örnekleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde; yıkım yönetimindeki teknik gelişmeler değerlendirilerek, yine yurtdışında yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; Türkiye'de yıkımın durumu üzerine değerlendirmeler yapılarak, mevcut yıkım sisteminden bahsedilmiştir. Ülkemizde yıkım uygulamalarının eksik yönlerinin ortaya konmasında bu bölüm önem kazanmaktadır. Beşinci bölümde; yıkımın planlanma esaslarına göre geliştirilen bir yıkım modeli örneğinden bahsedilmektedir. Geliştirilen bu yıkım modelinin gelecekte yapılacak yıkım uygulamalarına bir örnek teşkil etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last years, the number of old reinforced concrete structures have been increasing rapidly, so it has accelerated the demolition practices. For the completion of demolition practices as in controlled and harmless way, only possible with designing for deconstruction. In this study, by exposing the lack of demolition practices in our country, it is developed an example of designing model for deconstruction. The study consists of six chapters and it is investigated most of the important subjects that contain demolition practices. In the first chapter, by defining deconstruction it is discussed the goals of deconstruction and the differences in between demolition and deconstruction are mentioned. Also, deconstruction which means the disassembly of the structures in specific amounts for well-planned recycling and reuse is proposed. In chapter two; by investigating the overview of deconstruction in selected countries, it is mentioned that the studies in these countries are developing rapidly and they give an importance to deconstruction. Especially, demolition examples for recycling and reuse of wastes are investigated. In chapter three; technical developements for deconstruction management are evaluated again in selected countries. In chapter four; the demolition practices in Turkey are explained and the existing demolition system is clarified. This is an important chapter for exposing the lack of demolition practices in Turkey. In chapter five; after these analysis it is explained the example of demolition planning model and expected to be a sample of demolition practices for the future.