Mısır tanesinden çerez üretiminde çeşit ve alkol muamelesinin etkisi
The effect of kind and alcohol treatment on the snack production from corn grain
  1. Tez No: 167527
  2. Yazar: ALİ ÇAĞRI KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM ELGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi MISIR TANESİNDEN ÇEREZ ÜRETİMİNDE ÇEŞİT VE ALKOL MUAMELESİNİN ETKİSİ Ali Çağrı KARA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü i Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı, Danışman: Prof. Dr. Adem ELGÜN 2005, 32 sayfa Jüri: Prof. Dr. Adem ELGÜN Prof. Dr. Selman TÜRKER Prof. Dr. Bayram SADE Bu araştırmada, laboratuvar koşullarında mısır çerezi üretimi ve mısır çerezinin kalite özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda üç ayrı mısır çeşidine (Akdeniz, Pioneer 3245 ve Pioneer 3394), dört farklı oranda (%0, 10, 25, ve 50) alkol muamelesi yapılarak mısır çerezi üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen mısır çerezlerinde sertlik, renk değeri, su miktarı, yağ miktarı, mısır çerezi verimi ve duyusal analizler parametre olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MS Thesis THE EFFECT OF KIND AND ALCOHOL TREATMENT ON THE SNACK PRODUCTION FROM CORN GRAIN Ali Çağn KARA i Selçuk University Graduate school of Natural and Applied Sciences, Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Adem ELGÜN 2005, 32 pages Jury: Prof. Dr. Adem ELGÜN Prof. Dr. Selman TÜRKER Prof. Dr. Bayram SADE The primary goal of the present study was to produce corn snack and enhance the quality characteristics of the product produced under laboratory conditions. For this purpose, corn snack was produced by treating four level of alcohol concentration (%0, 10, 25 and 50) with three kind of corn varieties (Akdeniz, Pioneer 3245 and Pioneer 3394). Hardness value, color value, water content, oil content, corn snake yield, and sensorial properties were the parameters to have been analyzed.