Spectrofluorometric investigation on pyrene and different amine exciplex systems
Pren ve çeşitli amin exciplex sistemlerinin spektrofluorometrik yöntemle incelenmesi
  1. Tez No: 169514
  2. Yazar: SİBEL KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURSEL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
VII ÖZET PREN VE ÇEŞİTLİ AMİN EXCİPLEX SİSTEMLERİNİN SPEKTROFLUOROMETRİK YÖNTEMLE İNCELENMESİ Sibel KILIÇ Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nursel ACAR 26.12.2005, 82 sayfa Bu çalışmada pren ve çeşitli aminlerin oluşturduğu kompleksler fluoresans spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Kompleks oluşumu ile emisyon spektrumundaki değişikliklerden, kompleks oluşumuna ilişkin serbest enerji, dipol moment ve hız sabiti hesaplanmıştır. Sonuçlar 1-siyanopren-amin sistemleri ile karşılaştırılmıştır. Exciplex sistemlerine ilişkin uyarılmış hal dipole momentleri değişik çözücülerde hesaplanmıştır. Hesaplanan dipole momentler, amin sistemleri değiştirildikçe farklılık göstermiştir. Bunun sebebi donor büyüklüğünün (TEA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SPECTROFLUOROMETRIC INVESTIGATION ON PYRENE AND DIFFERENT AMINE EXCD?LEX SYSTEMS Sibel KILIÇ Master Thesis in Chemistry Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Nursel ACAR 26.12.2005, 81 pages In this study, the complex formation of pyrene and different amine systems has been investigated by using emission spectroscopy. From the changes in the emission spectra by complex formation, the dipole moment, the rate constant and the free energy of exciplex formation have been calculated. The results have been compared with the 1- cyanopyrene-amine systems. The excited state dipole moments for the exciplex systems in different solvents have been calculated. Obtained dipole moments have shown the difference with the changes of the amine systems. This result has been attributed the increase to the donor size in order of TEA, TPA, TBA and DEA, respectively. In addition, the red shifts in the maximum emission wavelengths have been recorded because of decreasing in ionization potentials of studied amines. A shift to longer wavelengths and the changes in emission intensity of the fluorescence spectra have been observed. Moreover, the complex formation in medium polar and non-polar solvents was investigated and the rate constant for exciplex formation have been determined as the diffusion controlled rate constants in the order of 109 and 1010 M“1 s”1. Also the complexes of pyrene-amine systems and 1-cyanopyrene- diethylaniline system have been optimized by using AMI semiempirical method. We have seen that the planar structured diethylaniline (DEA) has made the most stable complex with pyrene. Additionally, the energy minimized structure and the ground state dipole moments of the systems have also been calculated by the method.