Örnek bir dizi cümle için Türkçe metinden konuşma sentezleyici
A Turkish text-to-speech synthesiser for a set of sentences
- Tez No: 170009
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN İLK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÖRNEK BİR DİZİ CÜMLE İÇİN TÜRKÇE METİNDEN KONUŞMA SENTEZLEME Asude KARLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. H. Gökhan İLK Bu tez çalışmasında, Prototip Dalgaşekli Aradeğerleme (PDA) yöntemi kullanılarak Türkçe için“Birleştirerek Konuşma Sentezleme”üzerinde çalışılmıştır. Metinden Konuşma Sentezleme (MKS) sistemlerinin geçmişi ve kullanım alanları araştırılmıştır. Veritabanı olarak, MBROLA (MultiBand Resynthesis Overlap Add - Çoklubant Sentezleme Örtüştürüp Ekleme) difon sentezleyicisinde kullanılmak üzere hazırlanmış Türkçe difon veritabanmdan faydalanılmıştır. PDA kodlamasının bir MKS sistemine uygulanabilirliği araştırılmış, difon geçişlerinde perde periyodu ve dalgaşekli aradeğerlemesi yapılarak günümüz MKS sistemlerinde karşılaşılan birleşme noktalarındaki uyumsuzlukların en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında bir dil işleme modülü bulunmadığı ve prozodik modifikasyonlar uygulanmadığı için geliştirilen sistem yüksek seviyede bir MKS sistemi değildir. Bununla beraber, çalışmanın sonucunda yapılan performans değerlendirmesi, bu yöntemin birleştirerek konuşma sentezleme sistemlerinde kullanılan konuşma birimlerinin birleşme noktalarında pürüzsüz bir geçiş sağlamak için başarıyla kullanılabileceğini göstermiştir. 2005, 93 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Birleştirerek konuşma sentezleme, prototip dalga şekli ara değerleme (PDA) kodlaması, difon, metinden konuşma sentezleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A TURKISH TEXT-TO-SPEECH SYNTHESISER FOR A SET OF SENTENCES Asude KARLI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. H. Gökhan İLK In this study, the application of concatenative Text to Speech Synthesis (TTS) using Prototype Waveform Interpolation (PWI) technique has been investigated for Turkish. The history and application areas of TTS have been examined as the theoretical part of the study. For the experimental research, diphones have been used as the database units and Turkish diphone database which has been prepared for MBROLA (MultiBand Resynthesis Overlap Add) diphone synthesiser has been used. The feasibility of PWI technique to text-to-speech synthesis is investigated, and during diphone transition areas, pitch period and waveform interpolation has been done in order to minimize the mismatches at the concatenation points. The implementation of a Natural Language Processing module and prosodic modifications are not within the scope of this thesis and therefore the proposed system is not a high-level TTS. However the performance evaluation that has been done at the end of the study revealed that PWI technique can be used successfully to smooth transitions at the speech segments' in order to improve the synthesised speech quality. 2005, 93 pages Key Words : Concatenative synthesis, prototype waveform interpolation (PWI) coding, diphone, text to speech synthesis