İnternal mammariyen arterde iloprost'un vazodilatör etkinliğinin papaverin ve diltiazem ile karşılaştırılması
The comparison of vazodilator effect of iloprost with papaverine and diltiazem on internal mammary artery
- Tez No: 171959
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT SARIOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET: internal Mammariyen Arterde İloprost' un Vazodilatör Etkinliğinin Papaverin ve Diltiazem ile Karşılaştırılması Mustafa Onur Serbest, Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, İzmir. ÎMA ( Internal mammariyen arter ), LAD koroner arterin bypass grefti için bir kondüit seçeneğidir. İMA spazmım önlemede farklı vazodilatörlerin etkileri araştırılmaktadır. Bu yüzden biz, KC1 ( potasyum klorür ) ile kasılmış insan İMA' nde İloprost' un vazodilatör etkinliğini araştırdık ve papaverin ve diltiazem gibi diğer vazodilatörler ile kıyasladık. İnsan İMA halka segmentleri (n=24 hasta) isometrik tansiyonun ölçümü için 37°C Krebs- Henseleit solüsyonu içeren organ banyosunda çalışıldı. Bazal değer elde edildikten sonra, lOOmM KC1 ile önceden kastırıldı ve sonra İloprost, (10“9 ila 10”6 M, n=10) papaverin, (10“5 ila İO^M, n=10) diltiazem (10”9 ila İO^M, n=ll) ve İloprost' un çözücüsü olan etanol' ün (n=10) kümülatif konsantrasyon-gevşemeleri ölçüldü. İloprost' un insan İMA segmentlerinde maximal gevşemesi; % 13,5 ± 2,2 idi. İloprost, papaverin (%106.0 ± 2,9) ve diltiazeme (%93,6 ± 2.5) kıyasla anlamlı derecede sınırlı gevşemeye neden oldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The Comparison of Vasodilator Effect of Iloprost with Papaverine and Diltiazem on Internal Mammary Artery. Mustafa Onur Serbest, Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery, Izmir. The IMA is the conduit of choice for bypass grafting of the left anterior descending coronary artery. The effect of different vasodilators have also been investigated for minimizing IMA spasm. Therefore, we examined the vasodilator effect of Iloprost on KC1 mediated contraction in human IMA and compared them with those of other vasodilators such as papaverine and diltiazem. Ring segments of human IMA (n=24 patients) were studied in organ baths contaning 37°C Krebs-Henseleit solution for measurement of isometric tension. After baseline, precontraction was induced by 100mM KC1 and cumulative concentration-relaxation was measured by the application of Iloprost, (10“9 to 10”6 M, n=10) papaverine, (10“5 to 10”4 M, n=10) diltiazem (10"9 to lO^M, n=l 1) or ethanol, a solvent for Iloprost, alone (n=10). The maximal relaxation of human IMA segments to Iloprost was % 13,5 ± 2,2.