Gıda ışınlama ve buhar sterilizasyonu yöntemlerinin çam fıstığı kalitesi üzerine etkisi
Effects of food irradiation irraditiation and steam sterilization on the quality pine nut kernels
  1. Tez No: 172439
  2. Yazar: EVREN GÖLGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN OVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
V ÖZET GIDA IŞINLAMA VE BUHAR STERİLİZASYONU YÖNTEMLERİNİN ÇAM FISTIĞI KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ GÖLGE, Evren Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Gülden OVA Ocak, 2006, 115 sayfa Bu çalışmada Pinus pinae türü çam ağaçlarının ürünü olan çam fıstıklarında mikrobiyolojik sorunları gidermek amacıyla uygulanan gama ışınlaması ve buhar sterilizasyonu yöntemlerinin çam fıstığının duyusal, fiziksel ve kimyasal kalite karakteristiklerine olan etkisi araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT EFFECTS OF FOOD IRRADIATION AND STEAM STERILIZATION ON THE QUALITY PINE NUT KERNELS GÖLGE, Evren M.Sc. in Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Gülden OVA January, 2006, 115 pages In this study it was observed that the effects of gamma irradiation and steam sterilization processes on the chemical, physical and sensory quality attributes; which are used to eliminate the microbiological problems that occur in pine nut kernels, the product of the Pinus pinae tree species.