İnsan kaynakları yönetiminde işe alma ve yerleştirme ve uygulama
  1. Tez No: 172700
  2. Yazar: DİDEM KALAFAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bir organizasyonun insan kaynaklarının sağlanması ve koordine edilmesine yönelik tüm faaliyetler, insan kaynaklan yönetimini oluşturur. Diğer bir deyişle insan kaynakları yönetimi, bir organizasyona nitelikli personeli bulmak ve organizasyonda tutmak için yapılan faaliyetlerin toplamıdır. Günümüzde, insan organizasyonların temel taşı haline gelmiştir. İnsana önem vermeyen işletmelerin rekabet edebilmeleri ve devamlılıklarım sağlayabilmeleri mümkün değildir. Bu nedenle organizasyonlarda doğru eleman seçiminin yapılması için işe alma ve yerleştirme süreçlerinin eksiksiz uygulanması gerekmektedir. Günümüzde sürdürülebilirlik ancak doğru işte doğru eleman çalıştırmakla mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, insan kaynaklan yönetiminde işe alma ve yerleştirmenin doğru şekilde uygulanıp uygulanmamasının eleman değişim oranına etkisinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Uygulama alam olan bilişim sektöründe çalışanlara işe alma anketi uygulanmıştır. Bu anketler sonucunda, süreçlerin tümünün uygulanmadığı, bu durumun eleman değişim oranım olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All activites towards supplying and coordinating the human resources of an organization constitutes human resource management. With another saying, human resource management is the sum of the activities which are made to find the qualified personnel and hold them. Today, human has become the main stone of the organizations. It is not possible for the companies to compete and maintain continuesness which do not give importance to human. For this reason, to make correct personnel selection in the organizations recruitment processes must be applied perfectly. Today, contuniuty only can be possible by employing correct personnel on correct jobs. In this study, it is aimed to show the effect the application of recruitment correctly or not on personnel change rate in human resource management. Recruitment poll was applied to the workers who take place in informatics sector which is the application sector. After these polls, it was understood that all the processes do not applied and this situation affects the personnel change rate in the negative direction. vni