Anestezi altındaki ürolojik endoskopik girişimlerde iğne boyutlarının işitme fonksiyonları üzerine etkileri
- Tez No: 175289
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CANER MİMAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada rejyonel anestezi altında ürolojik endoskopik cerrahi geçirecek ASA I- II grubuna giren hastalarda, farklı çaplarda spinal iğne kullanılmasının işitme fonksiyonları ve baş ağrısı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Etik Kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra çalışmaya dâhil edilen 45 hasta rasgele 3 gruba ayrıldı. Grup I (n=15) 'de 22 G Quincke iğne, Grup II (n=15) 'de 25 G Quincke iğne kullanılarak L4.5 aralığından 2 cc %0.5 Bupivakain ile spinal anestezi uygulandı. Grup El (n=15)'de 18 G Tuohy iğnesi kullanılarak L4.5 aralığından 10-15 cc %0.5 Bupivakain ile epidural anestezi uygulandı. Hastalara preoperatif ve postoperatif 2. günde Pure Tone Odyometri uygulandı ve venöz kan örneklerinden serum ozmolaritesi hesaplandı. İntraoperatif SKB, DKB, KAH, SpÛ2 5 dakika aralıklarla kaydedildi. Postoperatif dönemde hastalar baş ağrısı ve diğer yan etkiler yönünden değerlendirildi. Gruplar arasında demografik veriler, hemodinamik parametreler, SpÛ2 ve serum ozmolaritesi yönünden fark saptanmadı (p>0.05). Grup I 'de 10 hastada (%66,6), Grup II 'de 4 hastada (%26,6), Grup IH 'de 2 hastada (%13,3) işitme kaybı gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was aimed to detect the effects of different sized spinal needles on hearing functions and headache at the ASA I-II patients who will go under urological endoscopic surgery. After the Ethical Commitee and patients' approvel the includud 45 patients divided into 3 groups randomly. The spinal anaesthesia were applied from L4.5 interval using 2 cc 0,5% Bupivacaine to Group I (n=15) patients with 22 G Quincke needle, and to Group II (n=15) patients with 25 G Quincke needle. Group III patients were taken epidural anaesthesia using 18 G Tuohy needle from L4.5 interval with 10-15 cc 0,5% Bupivacaine. Pure Tone Audiometry and plasma osmolality calculation of venous blood were done preoperatively and postoperatively second day to the patients. Sistolic blood pressure, diastolic blood pressure, heart rate, SpÛ2 were recorded with 5 minutes intervalls intraoperatively. The patients was evaluated about headache and the other side effects postoperatively. There were no difference between groups about demografic data, hemodynamic parameters, SpÛ2 and plasma osmolality (p>0.05). Hearing loss was observed at 10 patients of Group I (66,6 %), 4 patients of Group II (26,6 %), 2 patients of Group III (13,3 %).