Genelleştirilmiş Fibonacci elemanlı dairesel matrislerin normları üzerine
On the norms of circulant matrices with the generalized Fibonacci numbers
  1. Tez No: 178405
  2. Yazar: MURAT ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konuya ait literatür özeti verilmiştir, ikinci bölümde; Fibonacci, Lucas ve genelleştirilmiş Fibonacci sayılar, dairesel matris ve norm tanımları, özellikleri ve aralarındaki bazı bağıntılar verilmiştir, üçüncü bölümde ise Fibonacci ve Lucas elemanlı dairesel matrisler için bulunmuş olan sonuçlardan yararlanılarak, genelleştirilmiş Fibonacci katsayılı dairesel matrislerin normlarının alt ve üst sınırları bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Dairesel matris, Fibonacci sayıları, Lucas sayıları, genelleştirilmiş Fibonacci sayıları, matris normları.
Özet (Çeviri)
This study consists of three sections. In the first section, it has given the brief of literature related to this subject. In the second section, it has given definition of Fibonacci, Lucas and generalized Fibonacci numbers, the circulant matrix and the norm, some relations between them, in the third section; Using to from obtained results for Fibonacci and Lucas coefficients circulant matrices, it has examined the lower and upper bounds the norms of the circulant matrices with generalized fibonacci numbers coefficients.KEY WORDS: Circulant matrix, Fibonacci numbers, Lucas numbers, generalized Fibonacci numbers, matrix norm