Yeni bir doksim ligandı ile metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis characterization and determination of antimicrobial roperties of metal complexes with a new dioxime
  1. Tez No: 506525
  2. Yazar: UĞUR KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARABÖCEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yeni tip, oksim ligandı ve elde edilen ligandın Cu(II), Ni(II) ve Co(II) kompleksleri sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin 1H-NMR, IR, UV-Vis, kütle spektroskopisi çalışmaları ve manyetik moment ölçümlerinin kombinasyonları ile yapıları aydınlatıldı. Elementel analizler ve ligandların spektroskopik verileri, bakır(II), nikel(II) ve kobalt(II) kompleksleri ligandın ve onun metal kompleksleriyle tutarlıdır. Serbest ligand ve bakır(II) , nikel(II) ve kobalt(II) metal komplekslerinin biyolojik aktivite testleri yapılmıştır. Komplekslerin geometrileri manyetik ve spektroskopik veriler yardımı ile belirlendi. IR spektrumlarından ligandların dört dişli ligand olarak davrandığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
A new dioxime ligand and its copper(II), nickel(II), cobalt(II) compexes were synthesized and characterized by 1H-NMR, IR, UV-Vis, Mass spectroscopy spectral methods. Elemental analyses and spectroscopic data of the ligands and its copper (II), nickel(II) and cobalt(II) complexes are consistent with the formation of the ligand and its metal complexes. In addition to the free ligand and copper(II), nickel(II) and cobalt(II) complexes (3-6) were evaluated for biochemical properties