Bilgisayar destekli sabit ve hareketli görsel materyallerin kimya öğretiminde öğrenci başarısına etkisi
Computer assisted fixed and animated visual materials and their effect to student?s achivement in chemistry education
  1. Tez No: 178843
  2. Yazar: ASLIHAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde, bilginin sürekli artması bütün dünyayı etkilemektedir.Teknolojideki hızlı gelismeler, eğitim-öğretim sürecinde kullanılabilecekmateryallere her gün yenilerinin eklenmesine neden olmaktadır. Bu materyallerdenbiri de bilgisayarlardır. Bilgisayar teknolojisi; metin, müzik, resim, hareketli resim vevideo gibi iletisim materyallerini kolayca isleyebilir hale getirmis ve bu olanaklarıher kullanıcının hizmetine sunmustur. Bilgisayar dünyasında yasanan bu hızlıgelismeler, eğitimi ve dolayısıyla öğrenme süreçlerini olumlu yönde etkilemektedir.Artık geleneksel ezbere dayalı yöntemler, yerlerini bilgisayar destekli eğitimebırakmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, bilgisayarların eğitimde kullanımı zorunluhale gelmektedir.Bu düsüncelerden yola çıkılarak, bu arastırmada, kimya derslerinde hareketlive sabit materyallerle hazırlanmıs sunular kullanıldığında, bu sunuların öğrencilerinkimya dersindeki basarılarını nasıl etkilediği incelenmistir.Arastırma, 2006 ? 2007 eğitim öğretim yılının II. yarıyılında, SelçukÜniversitesi, Eğitim Fakültesi, ?lköğretim Matematik Öğretmenliği 2. sınıföğrencileri üzerinde yapılmıstır. Mevcut sınıflardan, biri deney, diğeri kontrol grubuolmak üzere random olarak iki sınıf seçilmistir. Arastırma deney ve kontrolgruplarından toplam 99 öğrenci üzerinde yürütülmüstür. ?Kristal Yapıları ve Sıvılar?konuları data show yardımıyla, deney grubu öğrencilerine hareketli, kontrol grubuöğrencilerine ise sabit materyaller içeren Powerpoint sunumlarıyla anlatılmıstır.Uygulama öncesinde ve sonrasında deney ve kontrol gruplarına konu ile ilgilihazırlanmıs erisi testi uygulanmıstır.Yapılan istatistiksel analizler, hareketli materyalleri içeren sunumla dersislenen deney grubunun, sabit materyaller içeren sunumla ders islenen kontrolgrubuna göre çok daha yüksek bir erisi düzeyine ulastığını göstermistir. Bu sonucagöre, kimya öğretiminin etkin bir sekilde gerçeklesmesi için kimya öğretmenlerinin,bilgisayar ortamında ders materyalleri hazırlarken, hareketli materyallerhazırlamasının uygun olacağı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays developing of knowlege is affected all the world. The fastdeveloping on techonology happens to add new ones on education-teaching period tobe used materials. One of this material is also computer. Techonology of computerhas been made to be used easly the communication material as text, music, picture,moving picture and video. It offers this facility to all user. The fast developing oncomputer techonology have affected positively education and minewhile learningperiod. Methods of traditional depening on memorizing change place with educationsupported by computer. So that, on education usage of computer have to been done.On keeping of this thoughts, it was checked that how this presentation to affectachivement of students on chemistry lessons when moving and stable materials wereused.On semester of 2006?2007 Academic Year the researching was applied atSelçuk Univesity, Education Faculty, Primary Education Mathematic Preceptoship,second grade students. Between present classes it was choosen randomly as one ofthe class is experiment group, the other one is control group. Researching wascontinued to apply with 99 students on experiment and control group. The topic?Crystal Chemistry and Liquids? was explained to experiment group by data showand was explained to control group by Powerpoint application including stablematerials. After and before application prepared achivement test were given toexperiment and control groups.The made statistical analyse was shown that experiment group having lessonby moving material is more successfull than control group having lesson by stablematerial. As this result at teaching of chemistry usage of moving material can beoffered when the lesson is pepared by computer.