Kalsiyum çalkojenlerin yapısal, termodinamik, elastik ve elektronik özelliklerinin ab initio yöntemle incelenmesi
The investigation some the structural, thermodynamics, elastic and electronic properties of calcium chalcogenides by ab initio method
- Tez No: 180315
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada kalsiyum çalkojenlerin bazı yapısal termodinamik, elastik veelektronic özelikleri norm-conserving pseudo potensiyel ve yoğunlukfonksiyonel teorisine dayanan ab initio metodla hesaplanmıştır.Herbileşiğin,örgü parametreleri, Debye sıcaklığı, erime sıcaklığı, elastik sabitleri,band yapıları hesaplanmış ve fonon dispersiyon eğrileri çizilerek mevcutdeneysel sonuçlarla kıyaslanmıştır.Ayrıca alastik sabitlerin ve band aralığınınbasınç ile değişimi incelenmiştir.Kullandığımız metodun kalsiyum çalkojenlerinbu özelliklerini oldukça doğru bir şekilde tahmin ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, some the structural, thermodynamics, elastic and electronicproperties of calcium chalcogenides are calculated by using ab initiocalculations within norm-conserving pseudopotentials and density functionaltheory.For these comppounds, the lattice parameters, Debye temperature,melting temperature, elastic constants, band structures are calculated, andphonon dispersion curves are plotted. The obtained results are compared withthe available experimental data. The pressure-dependence of elastic constantsand the pressure-dependence of band gaps are also presented. The used methodpresents, quite well, these properties of calcium chalcogenides.