Linyit-düşük yoğunluklu polietilen karışımlarının (DYPE) pirolizle değerli kimyasallara dönüştürülmesi ve sonuçlara deney koşullarının etkisi
Conversion of lignite-low density polyethylene mixtures (LDPE) by pyrolysis into valuable chemicals and the effect of the experimental conditions on the results
- Tez No: 180730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SINAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Bursa - Mustafa Kemal Paşa havzasından alınan linyit numunesi, çeşitlioranlarda düşük yoğunluklu polietilen ile linyitin polietilenin [Karışımın % m/m olarakDYPE içeriği 33, 50 ve 67'dir] karıştırılmasından elde edilen numuneler, 400âC, 500âC,600âC ve 700âC sıcaklıkta azot akımı altında piroliz işlemine tabi tutulmuş ve her birsıcaklıkta ele geçen gaz, katran, su ve artık kok verimleri tayin edilmiştir. Deneyler çeşitlikatalizörlerin karışıma ilave edilmesiyle (AlCaSiO2, Bentonit, Zeolit, K2CO3 ve Kırmızıçamur) katalizör eşliğinde de yapılmış ve böylece sıcaklığın, karışımdaki linyit / polimeroranının, katalizörlerin bu verimler üzerine etkisi incelenmiştir. Deneyler sonucundatoplanan sıvı ürünler (katran), GC-MS, NMR, FTIR, GPC gibi çeşitli spektroskobik vekromatografik tekniklerle karakterize edilerek deney şartlarının bu sıvıların içerdiği değerlikimyasalların oluşumuna etkisi incelenmiş ve özellikle kırmızı çamur katalizörü ile % 50oranında linyit ve düşük yoğunluklu polietilen pirolizinden elde edilen karışımınözelliklerinin, sıvı yakıt özelliklerine uygun olduğu saptanmıştır. Ayrıca, birlikte pirolizsırasında düşük yoğunluklu polietilen ile linyit arasında katran oluşumu için farkedilir birsinerjik etki gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Piroliz, Linyit, Düşük Yoğunluklu Polietilen, Sinerjitik etki
Özet (Çeviri)
In this study, M.K.P, Lignite, low density polyethylene (LDPE) and various ratios ofLignite and LDPE [LDPE content of the mixture in 33 %, 50 % and 67 % (w/w)] aresubjected to pyrolysis procedure under the nitrogen stream in the temperature range of 400to 700âC and the yields of gas, tar, water and residual coke for each temperature aredetermined. Experiments are also conducted in the presence of catalysts such as Red Mud,Zeolite, Bentonite and K2CO3 and thus the effects of temperature, lignite / LDPE ratio,catalyst on this yields are investigated. Tars obtained during the experiments arecharacterized by various spectroscophic and chromatographic techniques such as GC-MS,NMR, FTIR, GPC and the effect of experimental conditions on the formation of valuableproducts is investigated. It is found that properties of the tar obtained by pyrolysisexperiments conducted at the material ratio of 50 % (wt) (LDPE content of the coal-LDPEmixture) in the presence of red mud are similar to that of commercial gasoline. In addition,a remarkable synergetic effect between lignite and LDPE during the copyrolysis procedureon the tar yields is also observed.Key Words : Pyrolysis, Lignite, Low Density Polyethylene, Synergetic effect