The effect of cooperative learning based on conceptual change approach on students' understanding of chemical bonding concepts
Kavramsal değişim yaklaşımına dayalı işbirlikçi öğrenmenin öğrencilerin kimyasal bağlar konusunu anlamasına etkisi
  1. Tez No: 415520
  2. Yazar: GÜLÜZAR EYMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın ana amacı kavramsal değişim yaklaşımına dayalı işbirlikçi öğrenme yönteminin 9. sınıf öğrencilerinin kimyasal bağlar konusunu anlamalarına ve kimyaya karşı tutumlarına etkisini geleneksel kimya öğretim yöntemi ile karşılaştırarak incelemektir. Bu çalışmaya, Ankara'da genel bir lisede bulunan aynı öğretmen tarafından kimya öğretilen yetmiş iki dokuzuncu sınıf öğrencisi katılmıştır. Bu çalışma 2011-2012 öğretim yılının bahar döneminde uygulanmıştır. Sınıflar kontrol ve deney grubu olarak rasgele seçilmiştir. Kontrol grubunda bulunan öğrencilere geleneksel kimya öğretim yaklaşımı ile eğitim alırken, deney grubu öğrencilerine kavramsal değişim yaklaşımına dayalı işbirlikçi öğrenme yöntemi uygulanmıştır. Kimyasal Bağlar Kavram Testi ve Kimyaya Karşı Tutum Ölçeği hem ön test hem de son test olarak uygulanmıştır. Kimyasal Bağlar Kavram Testi, öğrencilerin kimyasal bağlarla ilgili kavramları anlamalarını değerlendirmek için kullanılmıştır. Kimyaya Karşı Tutum Ölçeği kimyaya karşı tutumlarını değerlendirmek için Bilimsel İşlem Beceri Testi ise ön test olarak öğrencilerin bilimsel işlem becerilerini kontrol etmek için kullanılmıştır. Uygulamadan sonra, öğrencilerden cevapları hakkında daha çok bilgi almak için öğrencilerle yüzyüze görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, deney grubundaki öğrencilerle uygulama hakkında görüşlerini almak için görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın hipotezleri Çoklu Varyans Analizi (MANOVA) ve İki Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar kavramsal değişim yaklaşımına dayalı işbirlikçi öğrenme yönteminin geleneksel kimya öğretimi ile kıyaslandığında kimyasal bağlar ile ilgili kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğunu göstermiştir. Bunun yanında kavramsal değişim yaklaşımına dayalı işbirlikçi öğrenme yöntemi öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarını da olumlu yönde geliştirmiştir. Ayrıca, cinsiyet farkının kimyasal bağlar ile ilgili kavramların anlaşılmasında ve kimyaya karşı tutumlarında bir etkisi olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the effects of cooperative learning based on conceptual change approach on 9th grade students' understanding in chemical bonding concepts and their attitudes toward chemistry as a school subject compared to traditionally designed chemistry instruction. Seventy-two ninth grade students from two intact classes of chemistry course taught by same teacher in a public high school in Ankara were participated. The study was applied in the spring semester of 2011-2012 academic years. The classes randomly assigned as experimental and control group. The control group was taught by traditionally designed chemistry instruction while the experimental group was taught cooperative learning based on conceptual change approach. Chemical Bonding Concept Test (CBCT) and Attitude Scale toward Chemistry (ASTC) were used as pre- and post- tests. CBCT was used to define students' understanding of chemical bonding concepts. ASTC was used to identify the effect of treatment on students' attitude toward chemistry. Besides, Science Process Skills Test was used as pre-test to control students' intellectual abilities about science as covariate. After treatment, students' interviews were conducted to observe more information about their responses. Moreover, students from experimental groups were interviewed to obtain information about students' perceptions on cooperative work experiences. Using Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) and Two-Way Analysis of Variance (ANOVA) tested the hypotheses. The results showed that cooperative learning based on conceptual change approach lead to better acquisition of scientific conceptions related to chemical bonding concept than traditionally designed chemistry instruction. Furthermore, cooperative learning based on conceptual change approach instruction-developed students' attitudes toward chemistry positively. Also, gender differences were not affected in students' understanding of chemical bonding concept and their attitudes toward chemistry.