5-6 yaş grubu çocuklara uygulanan Temel Hareket Eğitim Programının hareket becerilerinin gelişimine etkisi
The effect of the Fundamental Movement Education Program, which is performed on 5-6 year old children, on movement skills
- Tez No: 290718
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE GÜNGÖR AYTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, ( TGMD-2) Test of Gross Motor Development ?2'nin (Ulrich, 2000) uyarlama çalışmasını yapmak, 5-6 yaş grubu çocuklarına yönelik temel hareket eğitimi programının oluşturulması, uygulanması ve sonucunda bu programın 5-6 yaş grubu çocukların hareket beceri gelişimine etkisini ve cinsiyet-yaş değişkenlerinin motor gelişim üzerine etkisini incelemektir.Araştırma iki boyutlu olarak yürütülmüş, öncelikle TGMD-2'nin uyarlama çalışması için geçerlik, güvenirlik ölçütleri sınanmış ikinci olarak; temel hareket eğitim programının 5-6 yaş çocukları hareket becerilerine etkisi araştırılmıştır. TGMD-2'nin uyarlama çalışmasında rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 5-10 yaş grubu 480 çocuk örneklem grubunu oluşturmaktadır. İkinci aşama olan temel hareket eğitim programının etkisinin sınanması için 5 yaş grubu 60 çocuk (30 deney,30 kontrol) ve 6 yaş grubu 60 çocuk (30 deney,30 kontrol) ile araştırma yürütülmüştür. Ölçümler Büyük Kas Motor Gelişim Testi (BKMGT-2) ve Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testinin (BOMYT) denge alt testi ile yapılmıştır. 5-6 yaş grubu çocukların ön test uygulamaları sonunda deney grubuna haftada 2 gün 30 dakika olmak üzere 12 hafta süreyle Temel Hareket Eğitim Programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise bu eğitim verilmemiştir.TGMD-2'nin geçerlik güvenirlik çalışmasında iç tutarlık, test-tekrar test güvenirliği, bağımsız değerlendiriciler arası güvenirlik, içerik geçerliği, madde analizi, yapı geçerliği test edilmiştir. Araştırmada deneysel işlemlerden elde edilen verilerin analizinde Tek Faktörlü Kovaryans analizi (ANCOVA), ve yaş-cinsiyet değişkenlerinin etkisi için Tek Faktörlü Varyans analizi (ANOVA) ve regresyon yapılmıştır.Bulgularda, yaş gruplarına göre BKMG testinin alfa katsayıları .87 nin üstünde, ölçümler arası korelasyon katsayısı .85 in üzerinde ve değerlendiriciler arası korelasyon katsayısı .94 ün üzerinde bulunmuştur. BKMG Testi faktör analizi sonucunda ki karesi 230.00; sd: 53; RMSEA 0.069 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to make the adaptation study of (TGMD-2) Test of Gross Motor Development-2 (Ulrich,2000), to examine the formation and implementation of basic movement education programs for 5-6 year old children, and as a result, the effect of this program on the development of movement skills on 5-6 year old children and to observe the effect of gender-age variables on motor development.The research has been carried out in two extents. Firstly, validity and reliability measures for the adaptation study of TGMD-2 have been tested. And secondly, the effect of the basic movement program on the movement skills of 5-6 year old children has been investigated. In the adaptation study of TGMD-2, randomly chosen 480 5-10 year old children form the pattern group. In order to execute the second stage, the trial of the effect of the basic movement program, the research has been carried out with 60 children from 5 year old group (30 test, 30 control) and 60 children from 6 year old group (30 test, 30 control). The measurements are made with the Test of Gross Motor Development-2 (BKMGT-2) and the balance sub-test of the Bruininks-Oseretsky Motor Efficiency Test. At the end of the pre-test practices of 5-6 year old children, the Fundamental Movement Education Program has been implemented on the test group for 12 weeks; 2 days, 30 minutes in a week. The control group, on the other hand, has not been given movement education.In the validity-reliability study of TGMD-2, interior coherency, test-repeat test reliability, the reliability between independent estimators, the validity of the content, material analysis, the validity of construction have been tested. In the research, in the analysis of the data obtained by experimental operations, One-Factored Covariance Analysis (ANCOVA) and for the impact of age-gender variables, made One-Factored Variance Analysis and regression.In findings, according to age groups, alpha coefficients of BKMG test?s have found to be over 87, the coefficient of correlation between measurements have found to be over 85 and the coefficient of correlation between estimators have found to be over 94. According to the result of BKMG Test?s factor analysis the square 230.00, sd: 53; and RMSEA has found to be 0.069.