Gıdalarda organoklorlu ve organofosforlu pestisitlerin miktar tayini metot validasyonu
Method validation of organochlorine and organophosphorus pesticide residue determination in food products
- Tez No: 182837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ARISAN ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Gıda Mühendisliği, Kimya, Biochemistry, Food Engineering, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
1940'ların sonlarına doğru keşfedilen birçok pestisit, tahıl, meyve ve sebze üretimindeverimliliği artırmıştır. Fakat 1960'lı yıllarda pestisitlerin çevresel kirliliğe, yaban hayatına veinsan sağlığına verdiği zarar anlaşılmıştır. Ayrıca bazı zararlıların, kullanılmakta olanpestisitlere karşı dirençli hale geldiği gözlenmiştir. Bu durum, pestisitlerle ilgili daha sıkıdüzenlemelere gidilmesini sağlamıştır. 1980'li ve 1990'lı yıllarda zararlıların biyolojik vefiziksel yöntemlerle kontrolü yanında uygun pestisit kullanımı gündeme gelmiştir. Bununamacı, ekonomik, sağlıksal ve çevresel riskleri azaltarak tüm bu yöntemleri birliktekullanmaktır.Pestisitlerin miktar tayininde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin arasında enhassas ölçüm metodu gaz kromatografisi ile yapılan ölçümdür.Bu çalışmada standardize metotlardan biri modifiye edilerek kullanıldı ve mevcut laboratuvarşartlarında, meyve örnekleri kullanılarak metodun doğrulaması yapıldı. Ayrıca metodungüvenilir sonuçlar verdiği ispatlandı.
Özet (Çeviri)
In the late 1940s, many new kinds of chemicals were discovered. They helped increase cropyields dramatically and made available plentiful grains and a bountiful variety of inexpensivefruits and vegetables. However, during the 1960s, we became aware that pesticide use had itscosts. Concern increased about potential health effects, environmental contamination, andeffects on wildlife. Some pests became immune to many pesticides. In the 1980s and 1990swe have seen more widespread use of biological, cultural, and physical pest controlscombined with judicious pesticide use. The goal is to combine them in a way that minimizeseconomic, health, and environmental risks.There are different methods of pesticide residue analysis. The method that is performed bygas chromatography is the most sensitive method of these ones.In this study, one of these standardized methods have been modified and have been validatedin current laboratory conditions by using fruit samples. It has been proven and the validatedmethod gives correct results.