İşletmelerde kurumsal kaynak planlamasının üretim faaliyetlerine etkisi: Bir alan araştırması
Production activities effect of enterprise resource planning to the in firms: A field research
  1. Tez No: 184784
  2. Yazar: EREN TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ŞLETMELERDE KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASININÜRET M FAAL YETLER NE ETK S : B R ALAN ARAŞTIRMASI(Yüksek Lisans Tezi)Eren TAŞÇIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu araştırmada, ileri bilgi teknolojileri içinde yer alan Kurumsal KaynakPlanlama (KKP) sisteminin üretim faaliyetlerinde etkin olduğu yerlerincelenmeye çalışılmıştır. Araştırma, KKP sisteminin genel özellikleri vegelişimi ile sistem hakkında genel bilgilerin sunulması ile başlamaktadır veüretim faaliyetleri üzerindeki etkileri bölümler ve etki düzeylerininaraştırılmasıyla devam etmektedir. Günümüz ortamında küresel elemanlar olanrekabet, hız, yüksek hacimli üretim, yüksek kalite, düşük maliyet ve düşük stokgibi kriterlerin yerine getirilmesi için üretim yönetimi sistemlerinin tam, etkinve entegre çalışması zorunlu hale gelmiştir. Bu sistemler öncelikle üretimalanında kullanılmaya başlanılmış olup sonraları hem üretim hem de diğeralanları kapsar hale gelmiştir. Bu gelişim kendi içinde üretim faaliyetlerinietkileme düzeylerini de arttırmıştır. Bu sistemlerin merkezinde yer alanKurumsal Kaynak Planlamasının üretim faaliyetlerine etkisi sektör, işletme,departman ve diğer alt birimler öncesi ve sonrası incelenerek, uzman yorumlarve sayısal veriler dikkate alınarak araştırılmıştır. Kurumsal KaynakPlanlamasının çok kapsamlı ve uzun zaman alan bir sistem olması ve uzman vekatılımcı bir yönetim gerektirmesi nedeniyle üretim faaliyetleri sürekli birdeğişim ve gelişim içindedir. Bu gelişim çeşitli alt birimlerde farklılıkgöstermekle beraber somut olarak ifade edilebilir düzeydedir. Araştırmasonucu olarak; gelişime açık alanlar uygulayıcı toleranslı olup, üretimfaaliyetlerinde optimumu yakalama hedefli genel bir iyileştirme sağlandığıgözlemlenmiştir.Bilim Kodu : 708.2.131Anahtar Kelimeler : KKP sistemi, KKP tarihsel gelişimi, KKP'nin avantajları,KKP sonrası değişiklikler, KKP'nin üretim etkileriSayfa Adedi : 104Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Enver AYDOĞAN
Özet (Çeviri)
PRODUCTION ACTIVITIES EFFECT OF ENTERPRISE RESOURCEPLANNING TO THE IN FIRMS: A FIELD RESEARCH( Thesis For M. S )Eren TAŞÇIGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this research, the places which Enterprises Resource Planning ( ERP ) thattakes place in the advanced data technologies is active at the productionactivities could be investigated. This study starts with presenting generalinformation about the general features of ERP system and its development, andalso concerning the system, and it continues with investigating the effects on theproduction activities part by part, and by searching their level of effect. In ourenvironment today, in order to perform the criterions like competition, speed,production at high volume, high quality, low cost and less stock, it has beenobligatory for the production managing systems to work completely, effectivelyand as integrated. These systems has started to get used at the field ofproduction first, and then they have become including both production andother fields. This development has increased the levels of effecting theproduction activities within itself. Enterprises Resource Planning?s effect to theproduction activities that takes place in the center of this system have beensearched before and after the sector, business enterprise, department and theother sub units, it has been investigated considering the comments of the expertsand also the numerical datum. Since Enterprises Resource Planning is a verycomprehensive and long period system, and as it requires a long andparticipative administration, the activities of production are continuously inalteration and development. Although this development indicates difference atseveral sub units, it has got a level that can be expressed concretely. As theresult of the research; the fields which are open to develop are tolerated toapply, at the activities of production it has been observed that a generalimprovement aimed to reach the optimum level has been performed.Science Code : 708.2.131Key Words : ERP system, ERP historical development, advantages ofERP, alterations after ERP, production effects of ERPPage Number : 104Adviser : Asst. Assc. Dr. Enver AYDOĞAN