AB'ye uyum sürecinde Türkiye'de iş sağlığı ve iş güvenliği
In adaptation process to European Union occupational health and safety at Turkey
  1. Tez No: 186437
  2. Yazar: ORÇUN ÇİLENGİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
AB'ye Uyum Sürecinde Türkiye'de İş Sağlığı Ve İş GüvenliğiOrçun ÇİLENGİROĞLUDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüÇalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalıİnsan Kaynakları ProgramıDünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'ye göre sağlık; fiziksel, ruhsal ve sosyalaçıdan tam bir iyilik halini ifade etmektedir. Güvenlik kavramı, risklerin kabuledilebilir düzeyde olduğu her durumdur. İş sağlığı ve iş güvenliği, EndüstriDevrimi ile beraber doğmuştur ve sosyal politikanın en önemli alanınıoluşturmaktadır. Nitekim, iş sağlığı ve iş güvenliği işçi-işveren ve devletin ortakbir sorunu olmuştur. İş sağlığı, iş ile insan arasındaki uyum için önemlidir. Birülkede iş güvenliğinin varlığı ise, o toplumda devletin çalışma hayatına ne kadarmüdahale ettiğini göstermektedir.Uluslararası kuruluşlar arasında Uluslararası Çalışma Örgütü (UÇÖ),DSÖ ve Avrupa Birliği (AB) iş sağlığı ve iş güvenliği alanında en çok faaliyetgösteren kuruluşlardır. UÇÖ, uluslararası çalışma hukukunun temel taşıdır.UÇÖ'ye göre sağlık ve güvenlik bölünmez bir bütündür ve uygun iş güvenli işolmalıdır.AB, başlangıçta ekonomik amaçlarla kurulmuş olmasına rağmen, gelişimseyri içerisinde sosyal politika önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda AB'ninsosyal politikaları gelişmiş ve iş sağlığı ve iş güvenliği bu politikalar içinde ençok düzenleme yapılan alan olmuştur. AB'deki bu gelişim işletmelerin sosyalsorumlukları anlamında iş sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarına önemvermelerine neden olmuştur.Anahtar Kelimeler : 1) İş Sağlığı, 2) İş Güvenliği, 3) Sosyal Politika,4) Avrupa Birliği, 5) Sosyal Sorumluluk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisIn Adaptation Process To European UnionOccupational Health And Safety At TurkeyOrçun ÇİLENGİROĞLUDokuz Eylul UniversityInstitute Of Social SciencesDepartmant Of Labour Economics And Industrial RelationsHuman Resources ProgrammeAccording to World Health Organization (WHO), health is a state ofcomplete physical, mental and social well-being. Definiton of security, everystate of risks are acceptable. Occupational health and safety had grown up withIndustrial Revolution and constitutes the most important area of social policy.In fact, occupational health and safety became a common problem of employers,workers and governments. Occupational health is important for accordancebetween employees and work. Existing the occupational safety in a countryshows that the government how interferes the working life.Between the international organizations which show more activity aboutoccupational health and safety are International Labour Organization (ILO),WHO and European Union (EU). ILO is the most important organization forinternational labor law. According to ILO, health and safety are inseperableand decent work must be safety work.Althoguh EU was established for economic activity in the beginning,social policy became significiant topic in the period of development. In thiscontext, EU?s social policy became important. Occupational health and safetybecame the most important area of social policy. With this development,application of occupational health and safety became significant area for socialresponsible employers.Key Words : 1) Occupational Health, 2) Occupational Safety, 3) Social Policy4) European Union, 5) Social Responsibility.