Tacitus'un Monografileri: Agricola'nın yaşamı ve Germania'da kaynak kullanımı.
Monographies of Tacitus: The usage of source in life of Agricola and Germania
- Tez No: 186937
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma en önemli Eski Çağ tarihçilerinden Tacitus'un ilk ikimonografisi olan, ?Agricola'nın Yaşamı? ve ?Germania? isimli kısa eserlerdekullanılan kaynaklar ve bu eserlerdeki kaynak kullanımının incelenmesiamacıyla yazılmıştır. Çalışmada öncelikle Tacitus'un tarihsel eserlerinde(Historiae ve Annales) kullandığı kaynaklar üzerinde durulmuştur. Ardındansöz konusu eserlere geçilmiş, ?Agricola'nın Yaşamı? ve ?Germania?dakullanılan kaynaklar ve bu eserlerde sergilenen kaynak kullanımı incelenmiştir.lk olarak bu iki eserin yazıldığı sırada yazarın içinde bulunduğu koşullar veeserlerin yazılmasındaki amaç araştırılmış, ardından kitabın yazımında etkiliolan tarihsel olaylar anlatılmış. Bunların ışığında da bu iki eserdeki kaynakkullanımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was written in order to be examinated the sources and theusage of source in two short works, named `Life of Agricola? and `Germania?,which are the first two monographs of Tacitus, one of the most importanthistorians of antiquity. In this study at first the sources of historical works ofTacitus (Historiae and Annales) is argued. After that the monographs (Life ofAgricola and Germania) comes under investigation about their sources andTacitus? way of usage of source. At first investigated under which circumstancesthese monographs was written and the goals of the writer are investigated. Afterthese it is dealt with historical background that is important for themonographs. From these points the sources of `Life of Agricola? and`Germania? is inquired.