Taşra birimlerindeki ilk ve ortaöğretim kurumlarında yürütülen teftiş hizmetlerinin karşılaştırılması (Van il örneği)
The comparison of the performed inspection services at primary and secondary education institutions of the country units (the case of Van)
- Tez No: 187230
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAMİ NALÇACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
124V . BÖLÜM5. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER5.1. ÖZETTüm örgütlerde iş görenlerin neler yaptığının, işlerin nasıl yürüdüğünün veamaca yönelik eylemlerin ne derece gerçekleştirildiğinin bilinmesi yönetimsel birzorunluluktur.69 Bu da yönetimin teftiş aracılığı ile elde edeceği bilgilerle sağlanır.Her örgütte bulunması zorunlu bir süreç olan teftişin eğitim kurumları için de önemibüyüktür. Çünkü eğitim kurumları, amaçlarını gerçekleştirme durumlarını sürekliolarak gözden geçirmek zorundadırlar. Bu da, kurumun girdilerinin, sürecin veçıktıların planlı ve sürekli biçimde kontrol edilmesi ve değerlendirilmesi ileolanaklıdır. Bu durum, sürekli bir izleme inceleme, değerlendirme ve geliştirmeetkinliğini kapsayan teftişin önem ve zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır.Teftiş edilen öğretmen ve yöneticilerin müfettişlerle işbirliği yapmaktankaçınmaları; Öğretmen ve yöneticilerin sorunlarını müfettişe samimi olarakaçmamaları; Müfettişin teftişte personele ayıracağı zamanın çok az olması;Müfettişlerin yaptığı rehberliğin yetersiz olması; Müfettişlerin yeterli bilgiye sahipolmaması;70 vb. gibi sorunlar nedeniyle taşrada yürütülen teftiş hizmetlerindengerektiği gibi verim alınamamaktadır.69Bilal Yıldırım, İlköğretimde Denetim Etkinliği İçin Yeni Bir İletişin Modeli, Fırat ÜniversitesiSosyal Bilimler Dergisi, Cilt 11, Sayı 1, Elazığ, 2001, s.170Erişim: [http//www.ogretmenlik.com/makale2.htm], Erişim Tarihi: 25 Aralık 2005125Teftiş mekanizmasındaki buna benzer sorunların olması, konu ile alakalı olanaraştırmaların önemini de arttırmaktadır. Ülkemizde, teftiş hizmetlerine yönelik birçok araştırma yapılmış olmasına karşın, Bakanlığın taşra teşkilatını da kapsayanaraştırma sayısı yok denecek kadar azdır. Ayrıca Türk eğitim sisteminde bugünküdenetim uygulamaları ilk ve ortaöğretim düzeylerinde ayrı ayrı yapılması da yineüzerinde durulması gereken bir konudur.Bu araştırma denetim faaliyetlerinin, taşra teşkilatında bulunan ilköğretim veortaöğretim kurumlarında ne şekilde yürütüldüğünü ortaya çıkarmak amacıylayapılmıştır. Araştırma başlıca beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; araştırmanın problemi, amacı, önemi, sayıltıları, sınırlıkları vearaştırmada geçen ilgili kavramların tanımlarına yer verilmiştir.İkinci bölümde araştırma konusuyla ilgili kuramsal temele yer verilmiştir. Bubölüm üç alt bölümden oluşmaktadır.Üçüncü bölümde araştırmayla ilgili yöntem bilgilerine değinilmiştir. Araştırma,betimsel bir inceleme olarak genel tarama modeline göre yapılmıştır. Araştırmanınevreni 2003-2004 eğitim-öğretim yılında Van iline bağlı ilçelerdeki ilköğretim veortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmen ve yöneticilerdir. Araştırmanınörneklemi ise, Van iline bağlı ilçelerdeki ilköğretim okullarında görevli öğretmen veyöneticilerden rasgele seçilen 28 yönetici ve 242 öğretmenden oluşmaktadır.Araştırmada istatistiksel teknik olarak; Mann-Whitney U testi ve Kay Kare (chi-Square, X2) kullanılmıştır.126Araştırmanın dördüncü bölümü, araştırma sonucu elde edilen bulgulara ve bubulguların yorumlanmasına ayrılmıştır. Bulgular cinsiyet, görev, kıdem, öğrenimdurumu ve görev yaptığı kuruma göre yorumlanmıştır.Araştırmanın son bölümünde ise; araştırmanın özeti, sonucu ve bu sonuçlaradayanılarak yapılan öneriler sunulmuştur.5.2. SONUÇAraştırmanın bu kısmında, araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticileringörüşleri doğrultusunda elde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlar, katılımcılarıngörev yaptıkları kurumlara göre denetim faaliyetlerine ilişkin görüşleri, kurumlaragöre denetçilerin denetim sırasında gösterdikleri davranışlar, denetçilerin denetimsırasında gösterdikleri davranışlara ilişkin yönetici ve öğretmenlerin görüşleriboyutlarına göre aktarılmıştır.Katılımcıların Görev Yaptıkları Kurumlara Göre Denetim Faaliyetleriyleİlgili Görüşleri Boyutuna İlişkin Sonuçlar:1. İlköğretim kurumunda görev yapan katılımcıların büyük bir bölümü (%60,6) 2yılda bir teftiş edildiğini madde ederken, ortaöğretim kurumlarında görev yapankatılımcıların çoğunluğu ise %41,1'lik bir yüzdeyle 5 yıl arayla teftiş gördüğünübelirtmiştir. Bu sonuca göre; ilköğretim kurumlarında görev yapanlar, ortaöğretimkurumlarında görev yapanlara göre daha sık aralıklarla teftiş edilmektedirler. Buna
Özet (Çeviri)
134ABSTRACTEducation institutions have to realize the aim of their conditions continually.That is available eith a conditional control and evaluation of the instituons inputs,planned process and outputs. This state reveals the importance and necessity ofinspection which includes a continual follow up study, evaluation and developmentactivity.That is why inspection is so much important for education institutions andimproves the importance of the researches about inspection services in our country,the number of the researches including the province organization of the ministry arebarely.This study is made for revealing in what manner the inspection activities atprimary and secondary education institutions of province organization being carringout.In chapter one, the problem, aim, emphasis, limititations of the study and thedefinitions of relevant concepts mentioned in it are handled here.In the second chapter, the theoreticalbasement concerned with the subject of thestudy has been manipulated. In the first subjection, system theories and our educationsytem theories and our education system, in the second, education supra systems, inthe third, the basic of the education system, in the fourth, inspection, finally in thefifth subsection related researches have been emphasized.In chapter three, the methodology related to the study has been manipulated.This study, as a descriptive analysis, is a kind of a general scanning model. Thescope of the study are the teachers and officals laboured at primary and secondaryschools in the provinces of Van in 2003-2004 the training year. And the sampling ofthe study consists of 28 officals and 242 teachers chosen by random, laboured atcentral primary schools in Van. In the study, as a statical technic, Mann-Whitney Utest and Chi-Square test has been used.The fourth chapter of the study has been devoted to the findings obtained by theresearch and the interpretation of these findings. The findings has been interprated asto sexuality, position, seniority, educational level and to the institution of their duty.In the last chapter, the goal, result of the study and released statements reliedon these findings has been presented.