Beypazarı ilçesi ilköğretim okullarında iş eğitimi (ticaret bilgisi) dersinin uygulama durumu
The implementation of the occupational training course taught at the elementary schools of Beypazarı
- Tez No: 187268
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ TURGUT TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Ankara'nın Beypazarı ilçesi İlköğretim Okullarında İş Eğitimiderslerinden biri olan Ticaret Bilgisi dersinin uygulama durumunu ortaya koymakamacıyla yapılmıştır. İş Eğitimi dersi içerisinde; Ev Ekonomisi, İş ve Teknik, Tarımve Ticaret Bilgisi dersleri yer almaktadır.Temelde İş Eğitimi dersinin amaçları,dünyada ve ülkemizdeki gelişimi, işleyişi ele alınmakla beraber, iş eğitiminin diğeralt dersleriyle de bağlantılı olarak Ticaret Bilgisi dersinin ilçe genelindeki uygulanışıele alınmıştır.Verilerin toplanmasında literatür taraması ve anket yöntemleri kullanılmıştır.Anket, Beypazarı ilçe genelindeki İlköğretim Okullarında görev yapan tüm İşEğitimi öğretmenlerinden, Ticaret Bilgisi dersi öğretmenleri örneklem alınarakuygulanmıştır. Ticaret Bilgisi dersi öğretmenlerine uygulanan anket ile dersin bütünboyutları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anket uygulamaları sırasında ilçedekiTicaret Bilgisi dersi öğretmenleriyle görüşme yöntemi yoluyla da dersin işleyişiyleve uygulamaya yönelik sorunları hakkında düşünce ve önerileri alınmıştır.Bu çalışmamız sonunda Beypazarı ilçesinde toplam 18 adet İlköğretimOkulundan sadece 7 adedinde Ticaret Bilgisi dersinin olduğu, Ticaret Bilgisi dersöğretmeni sayısının yetersizliği, okullarda ders için gerekli işlik ve araç-gereçlerinolmadığı, haftalık ders saatlerinin yetersizliği, velilerin, öğrencilerin ve özellikleidarecilerin, dersin önemini yeteri kadar bilmedikleri, dersin öğrencilerin mesleğeyönlendirmede ki rolünün etkin olarak kullanılmadığı sonucuna varılmıştır. KısacaTicaret Bilgisi dersinin programda yer aldığı gibi uygulanamadığı görülmüştür.Bu araştırma ile, Başkentimiz Ankara'ya 99 km uzaklıkta olan Beypazarıilçesindeki İlköğretim Okullarında okutulan Ticaret Bilgisi dersinin uygulamalarıylailgili olarak, çok ciddi aksaklıkların olduğu, dersin konuluş amaçlarından çoğunungerçekleşmediği ve vakit geçirmeden dersle ilgili mevcut sorunları gidericidüzenlemelerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This rescarch has been carried out to look at the implementation of theCommerce Course which is one of the Occupational Training courses taught at theElementary Schools of Beypazari, an administrative district of Ankara. OccupationalTraining course include; home economy, occupation and technique, agriculture andcommerce courses. Although this rescarch basically covers the objectives of theOccupational Training course, its development both in the world and in our countryand how it is taught, it also covers the implementation of the commerce course at theadministrative district level, in correlation to the sub courses of OccupationalTraining.The data has been collected by scanning the related literature and usingquestionnaires. The questionnaire has been carried out by sampling teachers teachingcommerce course among all the Occupational Training teachers working in theElementary Schools in Beypazari district of Ankara. The questionnaire prepared forcommerce teachers has been structured to reflect all the dimensions of the course.While conducting the questionnaire, commerce teachers have been interviewed andtheir views and proposals concerning the functioning of the course and the problemsencountered in implementation have been recorded.As an outcome of this research we have found out that: in the total 18elementary schools in Beypazari district, commerce courses was taught in only 7schools; the number of teachers teaching commerce was insufficient; necessaryworkshops and tools and equipments necessary for the course were lacking inschools; weekly course hours were insufficient; parents, students and especially theadministrators, were not aware of the importance of the course; the role of the courseto direct students to the occupation was not efficiently used and the course was notimplemented as defined in the program.As a result of this research we have reached the following conclusion: Thereis great malfunctioning concerning the implementation of the commerce courseiiitaught in the Elementary schools of Beypazari district which is situated 99 km awayfrom Ankara, the capital of Turkey. Also most of the objectives of the course are notbeing met. Taking these facts into consideration, arrangements must be made withoutany loss of time, to solve the existing problems related to this course.