Kamu yönetiminde performans değerlendirme ve Emniyet Teşkilatında uygulanması
Performance evaluation in public management and being applied to Police Organization
  1. Tez No: 187770
  2. Yazar: İSMAİL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Etkili her organizasyonun hedeflerine ulaşabilmesi için performansıizlemesi başarının anahtar kavramlarından birisidir. Örgütün başarısınındevamı, çalışanlarının başarısına bağlıdır. Bu nedenle, üst düzeyyöneticilerden en alt çalışanlara kadar örgütün her üyesi belirli bir ölçünüüzerinde başarı göstermelidir.Halkın huzur ve güvenliği için hizmet eden Emniyet TeşkilatındaPerformans Yönetimi, hizmetlerin kalitesi ve standartların arttırılmasınaodaklanarak suça ve suçlulara karşı daha etkili mücadele edip suçlarıazaltmayı hedeflemektedir. Polis hizmetlerinin modernizasyonu vestandartlarının attırılması açısından, Toplum Destekli Polislik ve Polisin AdliKapasitesinin güçlendirilmesi Emniyet Teşkilatının temel ilkeleri halinegelmiştir.Bu çalışmayı yapmaktaki başlıca amaç Türk kamu kurum vekuruluşlarında uygulanmakta olan performans değerlendirme sistemleriningeliştirilerek modern yönetim yaklaşımlarına dayalı uluslar arası standartlaraulaştırılabilmesi için örnek bir model oluşturmaktır.Olay yeri inceleme gibi uzman personelin istihdam edildiği birimlerdeperformans değerlendirmesinin çok güç olduğu bir gerçektir. Bu çalışmaözellikle çok ayrıntılı işlemlerin yapıldığı birimlerde de değerlendirmeninyapılabileceği gerçeğini ortaya koymaktadır.Kamu Yönetiminde Performans Değerlendirme ve EmniyetTeşkilatında Uygulanması başlığı altında hazırlanmış olan bu tez üç anabölümden oluşmaktadır. lk bölümde performans kavramı ve tanımı,performans değerlendirmenin tarihsel gelişimi incelenmiş, performansdeğerlendirme yöntemleri, performans gösterge kriterleri, değerlendirmesüreçleri, hakkındaki konularda ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir.kinci bölümde, Kamu sektöründe performans değerlendirmeyöntemleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Türk Polis Teşkilatında performans yönetimi veBursa Olay Yeri nceleme Ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğündegerçekleştirilmiş bir alan çalışması örneği verilmiştir.DANIŞMAN : Doç. Dr. Bekir PARLAKDEĞERLEND RME KURULU : Prof. Dr. Hasan ERTÜRKProf. Dr. Melek TÜZDoç. Dr. Bekir PARLAKANAHTAR SÖZCÜKLER : Performans Yönetimi, PerformansDeğerlendirme, Değerlendirme, ToplumDestekli Polislik, Suçlarla Mücadele.III
Özet (Çeviri)
Monitoring performance is one of the key concepts of achievement forevery effective organisation in order to able to hit its? targets. Thepersistence of the organisation?s achievement depends on workers? success.Therefore, every member of the organisation from the chief officers to thelowest grade workers must drive a success over a certain measure.Performance management in Police Organisation which serve forPublic Peace and Security objects to reduce crimes by struggling moreeffective against crime and criminals by focusing on raising standards andquality of service. In order to modernise the Police service and raise its?standards, Community Policing and Strengthening the Police ForensicCapacity have been taken place as basic principles for Police Organisation.The main purpose of doing this work is make up a sample model bydeveloping the performance evaluation systems are being applied in TurkishPublic Establishment and Organisation in order to reach them tointernational standards based on modern management approaches.It is a fact that performance evaluation is very hard in some unitswhere expertise stuff are employed as in Crime Scene Investigation Unit.This work especially puts forward the fact that the assessment can be donein units where detailed processes are made.The Master?s Degree Thesis prepared with the title of PerformanceEvaluation in Public Management and being applied to Police Organisationhas been formed by three main parts. In the first part, performance term,historical development of performance assessment were examined andsome detailed information was given on performance evaluation methods,criteria of performance indicators, evaluation progresses.In the second part, the performance evaluation methods in PublicSector were examined.In the third part, Performance Management in Turkish National PoliceOrganisation and a field-work sample was given that took place in CrimeScene Investigation and Identification Division of Bursa Police Department.ADVISOR : Associated Prof. Bekir PARLAKJURY MEMBERS : Prof. Hasan ERTÜRKProf. Melek TÜZAssociated Prof. Bekir PARLAKKEY WORS : Performance Management, Performance Evaluation,Assessment, Community Policing, StrugglingAgainst CrimesIV