Müfredat uygulama ilköğretim okullarındaki 6. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersine karşı olan tutumları ile diğer ilköğretim okullarındaki 6. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersine karşı olan tutumlarının karşılaştırılması
Comprasion research of students attitudes on science and technology curriculum between pilot primary schools and normal primary schools
- Tez No: 187840
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, fen ve teknoloji dersinin eski müfredatı ile yeni müfredatınınöğrencilerin bu derse karşı olan tutumlarını nasıl etkilediğini belirlemek amacıylayapılmıştır. Konu ile ilgili öğrencilerin bu derse karşı tutumlarını belirlemekamacıyla, şimdiye kadar yapılan benzer araştırmalardan derlenerek araştırmacıtarafından geliştirilen, toplam 28 sorudan oluşan bir anket hazırlanmıştır.Araştırmanın evrenini, 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında zmir iline bağlıilçelerde bulunan, 4 tane müfredat uygulama okullarında öğrenim gören 6. sınıföğrencisi 300 kişi ile 5 tane diğer okullarda öğrenim gören 6. sınıf öğrencisi 300kişiden oluşan toplam 600 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada anketle elde edilen öğrenci tutumlarına ait verilerle ilgili olarakyüzde, frekans hesapları, faktör analizi yapılmış ve t testi çözümlemesi yapılmıştır.Bulgular tablolara dönüştürülmüş ve yorumlanmıştır.iiElde edilen bulgulara dayanarak ulaşılan sonuç aşağıda özetlenmiştir:Yeni fen ve teknoloji öğretim programının uygulandığı müfredat uygulamaokullarının 6. sınıflarındaki öğrencilerin, eski fen bilgisi öğretim programınınuygulandığı diğer okulların 6. sınıflarındaki öğrencilere göre; fen ve teknoloji dersinekarşı daha olumlu tutum sergiledikleri söylenebilir.Anahtar Kelimeler : Fen ve Teknoloji, Müfredat Programı, TutumSayfa Adedi : 85Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bilal GÜNEŞ
Özet (Çeviri)
The aim of this study is showed the effects of differences between the oldscience curriculum and new curriculum on students. A questionnaire that there are 28questions was formed/applied for understand to student behaviour.This study is done on 6.class students in 2005-2006 education years; itincludes 4 pilot schools and 5 normal schools in zmir and towns. Total amount ofstudents are 600.Results of student?s behaviour are shows as percent, frequencydeterminations, factor analysis, and t solutions. Also you can see these results ondiagrams.According to results data?s, we can summarize this research with main title.Students in pilot school show much more positive behaviour against to sciencelessons than other students.Key Words : Science and Technology, curriculum , AttitudePage Number : 85Adviser : Prof. Dr. Bilal GÜNEŞ