Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde çalışan spor uzmanlarının yönetsel sorunlarının belirlenmesi
Determining the executive problems of the sports experts working in the General Management of Youth and Sports
  1. Tez No: 188048
  2. Yazar: ZÜHAL KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBERRA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZETGENÇL K VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEÇALIŞAN SPOR UZMANLARININYÖNETSEL SORUNLARININ BEL RLENMESZühal KILINÇYüksek Lisans TeziSpor Yöneticiliği Bilimleri Anabilim DalıTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Müberra ÇELEBEylül-2005, 116 SayfaBu çalışmanın amacı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (G.S.G.M)'ndeçalışan spor uzmanlarının görüşleriyle yönetsel sorunlarının belirlenmesidir.Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler görüşme formuyöntemi yolu ile elde edilmiştir. Araştırmada tipik durum örneklem ve kolayulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılmıştır. Veriler betimsel ve içerik analizyöntemi kullanılarak analiz edilmiştir.G.S.G.M örgütündeki spor uzmanları ile yapılan görüşmelerde, elde edilenverilerin çözümlenmesi sonucunda, spor uzmanları tarafından dile getirilen sorunlarkodlandıktan sonra, belli temalar altında toplanmıştır. Spor uzmanları görevleriniyaparken karşılaştıkları sorunlar yedi ana tema altında toplanmış ve bu ana temalaralt boyutları ile belirlenmiştir. 1)Örgütsel yapı temasında, geleneksel ve katıhiyerarşik yapı, mevzuat-uygulama çelişkisi, denetleme eksikliği, koordinasyonyetersizliği 2)Görev, yetki ve sorumluluklar temasına ilişkin olarak, iş tanımınınolmaması, yetki-sorumluluk dengesizliği, iş kaygısının olması, yasal düzenlemedendolayı yükselememe, performans değerlendirmesinin eksikliği, 3)Yöneticiyeterliliğine ilişkin olarak, yöneticinin niteliği ve liderlik özelliğinden, 4) letişimtemasında, takım çalışmasının kullanılmaması, kişisel sürtüşme ve çatışmalar,bireysellik, iletişim yetersizliği, birimler arası iletişimsizlik, 5)Karar sürecine ilişkin,karar sürecine katılımın olmaması, astın fikrine önem verilmemesi, karar verme veimza yetkisizliği, 6)Motivasyona ilişkin olarak, motivasyon eksikliği, tehdit ve ödüleksikliği, 7)Ücret temasında, spor uzmanına ait; maddi yetersizlik ve eğitim-iş-ücretdengesizliği, örgüte ait (örgütsel olanaklar); ekonomik yetersizlik, araç-gereç-tesiseksikliği.G.S.G.M, Merkez ve Taşra örgütü olmak üzere tüm il ve ilçelerimizikapsayan büyük bir örgüt yapısına sahiptir. Bu örgütün çeşitli kademlerin görevyapan, iş görenler mevcuttur. 2001 yılında 500 kişi olarak göreve başlayan sporuzmanlarının çeşitli nedenlerle sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Bu sayınınazalmasının bir çok nedeni olabilir. Bu çalışmanın sonucunda, spor uzmanlarınınyönetsel sorunlarının ortaya konulması, bu sorunların çözümüne dair atılacakolumlu bir adım olarak kabul edilebilir.Anahtar KelimelerSpor uzmanları, Spor Yöneticisi, Yönetsel Sorunlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINING THE EXECUTIVE PROBLEMSOF THE SPORTS EXPERTS WORKING IN THEGENERAL MANAGEMENT OF YOUTH AND SPORTSZühal KILINÇGraduate, Department of Sport ManagementThesis Advisor : Ass. Dr. Müberra ÇELEBSeptember-2005, 116 PagesThe aim of this research is to determine the executive problems of the sportsexperts who work in Youth and Sports General Management by their point of view.Qualitative research methodology is chosen for this research. Data areobtained by semi-structured interview method. In the research typical situationsampling and easily accessible sampling methods are used. Data are studied bydescriptive and content analysis methods.After analysing the data which are obtained by the interviews made by thesports experts employed by G.S.G.M, the problems revealed the sports experts arecoded and grouped in definite topics. The problems which are faced by the sportsexperts while they are performing their duties are grouped under seven topics andthese topics are defined by their sub-dimensions. 1) Problems related toorganisational structure (Tough hierarchical structure in the organisation, traditionalorganisation structure, ignoring organisational development and inadequatecoordination) 2) Problems related with tasks and responsibilities (Lack of jobdescription, imbalance between authority and responsibility, unexistence of jobsecurity, because of the legal executions unexistence of promotion, lack ofperformance evaluation) 3) Problems related with managers? qualifications (Thequality of the manager, leadership characteristics) 4) Problems aboutcommunication (lack of usage of teamwork, individual disputes and conflicts,individualism, inadequate communication, inadequate communication amongdepartments 5)Problems in decision making process (lack of participation indecision making process, ignoring the ideas of subordinates, decision making andsignature) 6)Problems about motivation (inadequacy of motivation, threating andlack of rewards) 7) Problems related with salaries, directed the sport experts(financial inadequacy, imbalance for the issues of education, task and salary),problems about organisational means (econonomical insufficiency, insufficienttools, equipments and establisments)G.S.G.M has a huge organisational structure consisting of center andprovincial organisations. There exist employees and officers in various ranks of thisorganisation. The number of the sports experts which have a starting volume of 476experts is decreasing day by day for kinds of reasons. There may be many reasonsfor the decrease of this quantity. At the end of this research, revealing the executiveproblems of the sports experts may be accepted as a positive step for solution of thisproblems.Key WordsSport Expert, Sport Manager, Executive Problems