Instructors and administrators' attitudes towards project work as an alternative assessment tool and as an instructional approach at Karadeniz Technical University School of foreign department languages department of basic English
Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık bölümünde çalışan okutman ve yöneticilerinin değerlendirme aracı olarak ve bir öğretim metodu olarak projelere karşı olan tutumları
- Tez No: 188498
- Danışmanlar: PROF. DR. THEODORE RODGERS, DR. SUSAN JOHNSTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı Diller YüksekokuluHazırlık Bölümünde çalışan okutmanların değerlendirme aracı olarak ve bir öğretimmetodu olarak projelere karşı olan tutumları incelenmiştir. Bu çalışmada ayrıcabölüm yöneticilerinin proje çalışmalarının programa uygulanışı ile ilgili görüşleri deincelendi.Çalışmada veriler röportaj ve anket sorularıyla elde edildi. lk önceokutmanlara anket soruları verildi. kinci olarak program yöneticileri ve beş adetgönüllü okutman ile röportajlar yapıldı.Data analiz sonuçları, Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı DillerYüksekokulu Hazırlık Bölümü'nde çalışan okutmanların ve yöneticilerin her ikigrubun da değerlendirme aracı olarak ve öğretim metodu olarak projelere karşı olantutumlarının olumlu olduklarını göstermiştir. Okutmanların büyük bir çoğunluğuproje tabanlı değerlendirme sistemini, çoktan seçmeli veya kısa cevaplı gibi klasiktestlere göre daha tatmin edici ve daha kabul edilebilir bulmuşlardır.Buna rağmen, röportaj analizleri bazı okutmanların sınıflarında projeleriuygulama konusunda bazı zorluklar yaşadıklarını ortaya çıkardı. Programyöneticileriyle yapılan röportajların sonuçları, okutmanların projeleri kullanmaklailgili bir hizmet içi eğitime ihtiyaç olduğunu göstermiştir.Bunun yanında bu araştırmanın sonuçları, araştırmada yer alan katılımcılarınbölümde, hali hazırda uygulanmakta olan projelerle ilgili bazı kaygılarının olduğunuve bu konuda katılımcıların olası gelişmeler için çeşitli görüşlerini de ortayakoymuştur. Bu çalışma, eğer okutmanlara projeleri kullanma konusunda yeterlieğitim verilirse, proje çalışmalarının programdaki faydalarının arttırılabileceğini ilerisürmektedir.
Özet (Çeviri)
The study investigated the attitudes of the instructors of English currentlyworking at Karadeniz Technical University School of Foreign LanguagesDepartment of Basic English towards project work as an alternative assessment andas an instructional approach and their knowledge about project work. In this studyadministrators? views on implementation of project work in the program is alsoinvestigated.Data were collected through interviews and questionnaires. First theinstructors were given a questionnaire. Second interviews conducted both withadministrators and volunteer instructors.The results of data analysis revealed that both instructors and administratorsworking for Karadeniz Technical University School of Foreign LanguagesDepartment of Basic English have positive attitudes towards project work as analternative assessment and as an instructional tool. Most of the instructors foundusing project assessments more satisfying and acceptable than using traditionalpencil-paper tests such as multiple-choice or short answer tests. However, theanalysis interviews revealed that some of the instructors have difficulties inimplementing projects in their classroom. The results of the interviews conductedwith administrators also revealed that there is a need for in-service training forinstructors in respect to use of projects.Moreover, the results of this study suggest that participants have someconcerns about current implementation of project work at KTU and a variety ofsuggestions for possible improvements. This study suggests that if the instructors aregiven enough training about use of projects, the benefits of project work may bemaximized in the curriculum.