Needs analysis in English for specific purposes (a field study with pilots receiving air traffic terminology training)
Özel amaçlı İngilizce öğretiminde gereksinim çözümlemesi (hava trafik temolojisi eğitimi alan pilotlar ile alan çalışması)
- Tez No: 188709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmayla İstanbul'daki Kara Kuvvetleri Lisan Okulu'nda Hava TrafikTerminolojisi ve Frezyolojisi kursu gören pilotların İngilizce gereksinimlerininçözümlenmesi amaçlanmıştır. Gereksinimlerin saptanması için 45 pilot kursiyer vedört İngilizce öğretmeninden kaynak olarak yararlanılmıştır. Kursiyerler veöğretmenlerden elde edilen bilgiye ek olarak, ayrıca kursta kullanılan dersmalzemeleri ve etkinlikler araştırmacı tarafından gözden geçirilmiştir.Kursiyerler araştırma için 90 madde olarak yapılandırılmış bir anketiyanıtlamışlardır. Anket, daha önce M. Cemal EKİNCİ (1995) tarafından BilkentÜniversitesi'nde ve Remzi ALBAYRAK (2003) tarafından İstanbul Üniversitesi'ndeyapılan çalışmalara dayanılarak geliştirilmiştir. Ayrıca, Kara Kuvvetleri LisanOkulu'ndaki İngilizce öğretmenlerine de aynı anketi verilerek, öğretmenlerden kurslailgili beklentilerini ve önerilerini belirtmeleri de istenmiştir. Toplanan verilerçözümlenerek araştırmada belirtilen sonuçlara ulaşılmıştır.Tezde erişilen bulgulara dayanılarak, Hava Trafik Terminolojisi veFrezyolojisi kursunun uçuş eğitiminin bir parçası olarak verilmesi gerektiğiönerilmiştir.iii
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate English language needs of Turkish Armypilots who take Air Traffic Terminology and Phraseology course at the ArmyLanguage School, Istanbul. 45 pilot trainees and four English Language teacherswere employed as informants in order to specify the needs. In addition to theinformation gathered from the trainees and teachers, the materials and activitiesemployed for this course are examined by the researcher.For the research, the trainees responded to a 90-item structured questionnaire.The questionnaire was developed basing on the previous needs assessment studiesdone by M. Cemal EKİNCİ (1995) at Bilkent University, and Remzi ALBAYRAK(2003) at Istanbul University. Besides, the English language teachers at the ArmyLanguage School are asked to answer the same questionnaire and to express theirexpectations on and suggestions for this course. Then, the collected data wereanalyzed and in the study described results were reached.Based upon the findings of the research, it is recommended that to give theAir Traffic Terminology and Phraseology course as part of the flight training.iv