İlköğretim okulu 7. sınıf sosyal bilgiler derslerinde öğrenci yeteneklerine dayalı konu merkezli öğretim tekniğinin değerlendirilmesi
Subject centered education technigue based on student abilities in social studies lessons in seventh class primary education school.
  1. Tez No: 188726
  2. Yazar: YELİZ CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu araştırma lköğretim Okulu 7. sınıf Sosyal Bilgiler derslerinde ?ÖğrenciYeteneklerine Dayalı Konu Merkezli Öğretim Tekniği?nin değerlendirilmesi amacıylayapılmıştır. Bu amaçla, stanbul li, Gaziosmanpaşa lçesi Büyük Fuatpaşa lköğretimOkulu'nun 7/A (deney) ve 7/D (kontrol) sınıfları uygulama gruplarını oluşturmuştur.Araştırmada amaca ve konuya uygun olarak; deneysel yöntem kullanılmıştır.Deneysel yöntem paralelinde nicel araştırma araçlarından; bilgi testi, yazılı yoklamaenvanteri ve yapılandırılmış öğrenci-öğretmen gözlem formu ile nitel araştırmatekniklerinden doküman incelemesi (video-kamera kayıtları ve öğrenci ürünleri) tekniğikullanılarak verilere ulaşılmıştır. Nicel ve nitel araştırma yöntem ve teknikleri bir aradakullanıldığından araştırma çoklu yönteme örnektir.Araştırma, lköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersi ?19. ve 20. Yüzyıllarda OsmanlıDevleti? ünitesi boyunca devam etmiştir. Deney grubunda dersler öğrenci yeteneklerinedayalı konu merkezli öğretim tekniği ile, kontrol grubunda ise geleneksel öğretimyöntemiyle işlenmiştir.Çalışmanın sonunda her iki gruba da bilgi testi ve yazılı yoklama envanteriuygulanmıştır. Çalışma sırasında deney ve kontrol gruplarının öğretmen ve öğrencilerigözlemlenmiştir. Ayrıca deney ve kontrol grubunun dersleri ünite süresince video-kameraile kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin ışığında öğrenci yeteneklerine dayalı konumerkezli öğretim tekniği değerlendirilmiştir. statistiksel değerlendirmelerde aritmetikortalama ve standart sapmalar bulunmuş, lişkili Grup T-Testi ve lişkisiz Grup T-Testiuygulanmıştır.Elde edilen sonuçlara göre;Öğrenci yeteneklerine dayalı konu merkezli öğretim tekniği Sosyal Bilgiler dersbaşarısını arttırmaktadır.Öğrenci yeteneklerine dayalı konu merkezli öğretim tekniği ile derslerin işlendiğideney grubu, geleneksel yöntemle ders işlenen kontrol grubuna göre daha başarılıdır.IIIÖğrenci yeteneklerine dayalı konu merkezli öğretim tekniği ile derslerin işlendiğideney grubu, geleneksel yöntemle ders işlenen kontrol grubuna göre konularıhatırlama açısından daha başarılıdır.Öğrenci yeteneklerine dayalı konu merkezli öğretim tekniğinin kullanımıöğrencilerin; taksonomik yaklaşımın bilgi, kavrama ve uygulama basamaklarındaişlem yapabilmelerini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate ?Subject Centered Education Technigue basedon Student Abilities? in Social Studies lessons in seventh class Primary Education School.With this aim, participant groups are choosen at 7/A (experiment) and 7/D (control) classesin Büyük Fuatpaşa Primary Education scholl in Gaziosmanpaşa, stanbul.In the research, experimental method is applied related with the aim and the subject.On the context of experimental method, knowledge test, written examination inventory andstudent-teacher observation form are used in quantitative research. Document investigation(the registration of video-camera and student products) is used in qualitative research.Because of using quantitative and qualitative searching techniques together, this research isan example of multiple methods.The research continues during the unit of ?the Ottoman State in 19. ve 20. centuries?in class 7. The lessons are presented with the subject centered education technique basedon student abilities in experimental group, the traditional education process are used incontrol group.At the end of the study, knowledge test and written examination inventory areapplied in both groups. During the study, the teacher and the students are observed inexperimental and control groups. Also, the lessons of these groups are recorded with thevideo-camera throughout the unit. At the end of the data evaluation, the subject centerededucation technique based on student abilities is evaluated. In statistical evaluations,arithmetic average and standard deviations are found; related with group t-test andirrelevant to group t-test are applied.Research findings are as follows;The subject centered education technique based on student abilities increases thesuccess of the Social Studies lesson.The experimental group which is used the subject centered technique is moresuccessful than the control group which is used the traditional method.VAccording to remembening the subjects, the experimental group is more successfulthan the control group.The usage of the subject centered technique effects the students on the positiveside. They canprocess the steps of knowledge, comprehension and application onthe taksonomic approach.