Masalların çocuk eğitimi açısından incelenmesi(Sarayönü örneği)
Analyzing tales for the child education(Sarayönü example)
- Tez No: 189031
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYİT EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZETBu araştırma Sarayönü ilçesi'nde anlatılan masalların sözlü bir gelenekürünü olarak unutulmaya yüz tutmasını önlemek, onların bilimsel metotlarlaincelenerek yok olmalarını önlemeye çalışmak amacıyla hazırlanmıştır. Buradakiesas amaç ulusal ve millû kültürümüzün korunmasına yardım etmektir.Araştırmada ?Sarayönü ve Çevresinde Anlatılan Masallar ve Bu MasallarınÇocuk Eğitimine Katkısı? incelenmiştir. Konu incelenirken çocuk eğitiminin nasılolması gerektiği üzerinde durulmuş, bu noktada masalların etkisi ele alınmıştır.Ayrıca masal kavramı ve masalın yapısal şekli belirlenmiş, günümüz eğitimindemasal kullanılmalı mıdır, yoksa 2000'li yılların teknolojik gelişmelerindenyararlanılarak masallara yer verilmemeli midir, sorusuna cevap aranmıştır.Araştırmayı yaparken masalların eğitimdeki işleviyle ilgili iki tip düşünceyerastlanmıştır. Bunlardan birincisi ahlâkû davranışların kazandırılmasında çok önemlibir araç olduğu ve eğitimde kesinlikle kullanılması gerektiğidir. Diğeri isemasallardaki kötü karakterlerin çocuğu korkuttuğu, akıldışı olayların mantıksalzekâsını olumsuz yönde etkilediği görüşüdür.Sonuç bölümünde araştırma boyunca edindiğimiz izlenimlerden ve yazılıkaynaklardaki bilgilerin oranlanmasından birinci görüşe katıldığımızı sebepleriyleberaber ortaya koyduk.Araştırmanın SınırlılıklarıBu çalışma,Sarayönü ve çevresinden derlenen bazı masallar ile-Konuyla ilgili incelediğimiz yazılı kaynaklar ile sınırlıdır.-YöntemAraştırmamızda kullandığımız yöntemler şunlardır:1- Yazılı kaynaklardan yararlanma2- nceleme3- DerlemeANAHTAR SÖZCÜKLER1- Sarayönü Masalları2- Çocuk Eğitimi3- lköğretim Dönemi4- Eğitsel şlev
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study has been done to prevent to be forgotten the stories which areproducts of verbal tradition and which are told in Sarayönü Sub-Province, to preventdisappear of the stories while examining them with scientifıc methods. The main aim ishere to help for preventing our national culture.In this study, the stories which are told in Sarayönü and its environment andstories contribution to child training have been examined. While examining the subject,how child training should be, has been emphasized and at this point, the effects of thestories was taken under debate. Also, story term, and the structural shape of the storyhas been determined, the answer of this question ' the story should be used in todaytraining or it shouldn't be used while taking benefit from 2000 years technologydevelopments' has been looked for.While making the search, we came across two types thought about the functionsof the stories in education. The fırst one of these, it is a very important tool to get thechild morality and it should be used certainly. The other is, the bad characters in thestories are making afraid of the child, and the incredible events affect the childintelligence negatively.At the result section, we agreed with the fırst thought and we set forth the reasonswhich we got from our observations during the research and the data rates which aretaken from written sources.The limits of the search:This study is limited with;The stories which are told in Sarayönü and its environmentâ¢The written sources which we examined regarding the subjectâ¢The method of the search:1- Utilization from written sources2- Analyzing3- Collecting