Sosyal bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin ilköğretim 6. sınıfların problem çözme başarısına etkisi
The Effect of collborative teaching method in the knowledge course on the success of 6th grade students problem solving skills was investigated
  1. Tez No: 189091
  2. Yazar: AYŞE FATMA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, Sosyal Bilgiler öğretiminde işbirliğine dayalı öğrenme yöntemininilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin problem çözme başarısına etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmaaksiyon araştırması ve durum çalışmasına uygun düzenlenmiş olup deney ve kontrol grubuolmak üzere iki grup üzerinde yürütülmüştür. Deney grubuyla işbirliğine dayalı öğretimyöntemiyle, kontrol grubuyla ise geleneksel öğretim yöntemiyle ders işlenmiştir.Bu araştırma 2004-2005 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Malatya ili Darende ilçesindebulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu?nun 6. sınıflarında öğrenim gören 62 öğrenci üzerindeyürütülmüştür.Araştırmanın verilerine ilişkin bilgiler, Öğrenci Bilgi Formu, Sosyal Bilgiler Dersi İlgiEnvanteri, Problem Çözme Envanteri, Sosyal Bilgiler Dersi Başarı Testi, Sosyal BilgilerDersi Problem Çözme Başarı Testi ile elde edilmiştir. Araştırmada Pearson Çarpım MomentKorelâsyon analizi, Non Prametrik Kruskal Wallis- H Testi, Bağımsız Grup t Testi ve İlişkiliGrup t Testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin frekans ve yüzde değerleribilgisayar ortamında çıkarılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS bilgisayar programındadeğerlendirilmiştir.Toplanan verilere uygulanan istatistiksel analizlerin sonunda elde edilen bulgularşöyle özetlenebilir:1. Sosyal Bilgiler derslerindeki problem çözme başarı puanları arasında işbirliğinedayalı öğretim ve geleneksel öğretim yöntemlerine göre anlamlı fark bulunmuştur.2. Sosyal Bilgiler derslerindeki problem çözme başarı puanları ile Sosyal Bilgilerdersine olan ilgi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.3. Sosyal Bilgiler derslerindeki problem çözme başarı puanları ile öğrencilerinproblem çözme tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.4. Sosyal Bilgiler derslerindeki problem çözme başarı puanları ile cinsiyet arasındaanlamlı bir fark bulunamamıştır.5. Sosyal Bilgiler problem çözme başarı puanları ile yaş arasında anlamlı bir farkbulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of collaborative teaching method in the SocialKnowledge course on the success of 6 th grade students problem solving skills wasinvestigated. The study was designed as action research and case study and involvedone experimental and one control group. In the experimental and control groups, thelessons were taught by collaborative teaching method and classical teaching method,respectively.This study was conducted during the 2004-2005 academic year on 62 students inthe 6 th grade of Cumhuriyet Elementary School located in Darende distcict of Malatyacity of Turkey.The data was gathered by student Knowledge Form, Social Knowledge courseInterest Inventory, Problem Solving Inventory , Social Knowledge Course Success Testand Social Knowledge Course Problem Solving Success Test. In the analysis PersonProduct Moment Corelation , Non- Parametric Kruskal Wallis-H Test, IndependetSamples T- test and Paired Samples T-test were used. The frequency distribution andpercentage of the sutudents involved in the study as well as the data analysis werecomputed by using the SPSS software.The statistical analysis results of the data are summarized as follows:1. There was statistically significant difference between the problemsolving success scores of the experimental and control groups taught bycollaborative teaching method versus classical teaching method.2. Statistically significant relationship was found between problem solvingsuccess scores and interestin the Social Knowledge course.3. Statistically significant difference was found between problem solvingsuccess scores and problem solving attitude in the Social Knowledgecourse.4. There was no statistically significant difference between problem solvingsuccess scores and gender.5. There was no statistically significant difference between problem solvingsuccess scores and age.